Lukašenko vyzval Německo a Polsko k přijetí běženců. Lidem na hranicích nabídl pomoc s návratem domů

5 měsíce starý 37

Bělorusko pomůže v návratu domů těm migrantům na hranici s Polskem, kteří o to projeví zájem. Nebude je k tomu ale nutit, ani jim bránit v pokusech dostat se na Západ. Podle státní agentury BelTA to při páteční návštěvě migračního centra u hraničního přechodu Bruzhi řekl běloruský lídr Alexandr Lukašenko.

Minsk 17:45 26. listopadu 2021

Alexandr Lukašenko při páteční návštěvě migračního centra u hraničního přechodu Bruzhi | Foto: Kacper Pempel | Zdroj: Reuters

„Nebudeme nic dělat násilím. Pokud chcete odejít, pomůžeme vám. Pokud nechcete odejít, uděláme vše pro záchranu vašich životů,“ prohlásil Lukašenko při návštěvě provizorního tábora zřízeného nedaleko hraničního přechodu Bruzhi-Kuźnica v bývalém logistickém centru.

„Uděláme vše, co budete chtít, i když to bude špatné pro Poláky, Lotyše a některé další lidi,“ dodal s tím, že v Bělorusku se momentálně nachází 2000 až 3000 běženců.

Lukašenko se také obrátil na „německý a polský národ“. Němce vyzval, aby migranty přijali a Poláci mají podle něj zajistit u své vlády, aby běžence pustila přes hranici. „Nemůžeme rozpoutat válku, abychom prosadili koridor z Polska do Německa,“ řekl Lukašenko. „Dva tisíce lidí, to není pro Německo žádný velký problém,“ prohlásil také. „Kancléřka (Angela) Merkelová je s tím srozuměná,“ dodal.

In his first public appearance at the Belarus-Poland border since the start of the crisis, Belarusian leader Alexander Lukashenko met migrants at a warehouse turned into shelter and told them they were free to head west or go home as they chose https://t.co/CDfQ0uBdhd pic.twitter.com/5ahLzcJb4i

— Reuters (@Reuters) November 26, 2021

Agentura DPA napsala, že obratem přišlo dementi z Berlína. „Chci za kancléřku a spolkovou vládu zcela jasně říct, že tento výrok je mylný,“ uvedl mluvčí německé vlády Steffen Seibert. Před několika dny se Lukašenko vyjadřoval podobně po dvou telefonátech s Merkelovou a i tehdy Berlín jasně popřel, že by kancléřka s přijetím migrantů souhlasila.

Msta za sankce

Polsko, pobaltské země a další státy Evropské unie obviňují Lukašenkův autoritářský režim, že láká migranty do své země a pak je posílá k hranicím bloku. Minsk se tak podle západních zemí mstí za sankce, které EU na Lukašenkův režim uvalila kvůli porušování lidských práv. Běloruská strana podobná obvinění odmítá.

Bělorusové nám chtěli dát zbraně, abychom je použili proti polským policistům, přiznává Iráčan

Číst článek

Migrační krize na hranici Polska a Běloruska trvá řadu týdnů, nedávno se vyhrotila, když se u hranice utábořilo několik tisíc převážně blízkovýchodních běženců. Varšava pak posílila pohraniční stráž zhruba o 15 000 vojáků.

Do Iráku se v noci na pátek vrátilo dvěma repatriačními lety asi 600 migrantů, kterým se z Běloruska nepodařilo dostat do EU. Okolo 400 běženců se vrátilo už minulý týden a letiště v Minsku informovalo, že další letoun se očekává v pátek pozdě večer a další pak v sobotu večer. Každý z těchto strojů má kapacitu pro 420 cestujících.

Varšava ve čtvrtek uvedla, že Minsk dělá opatření, která mu umožní dlouhodobě udržovat u hranice s Polskem migranty s cílem provádět další operace proti Polsku a EU. Podle ní členové běloruských bezpečnostních sil u hranice zřizují provizorní městečko pro migranty s výdejnou jídla, obchody či mediálním studiem, které má „sloužit ruské a běloruské propagandě“.

ČTK

Zdroj