Lukašenkův režim poslal do Eurovize zhudebněnou pohrůžku demonstrantům. Diktátor se diví, že Bělorusko vypadlo

4 měsíce starý 7

Režim běloruského diktátora Alexandra Lukašenka poslal do mezinárodní hudební soutěže Eurovize píseň, jejíž autoři hrozí protirežimním demonstrantům, že je naučí poslušnosti. A diví se, že pořadatelé Bělorusko ze soutěže diskvalifikovali.

Bělorusko je vyloučené z květnové populární hudební soutěže Eurovize. Píseň „Já tě naučím“ formace Galasy ZMesta podle námitky pořadatelů zpochybňuje nepolitickou povahu předmětné soutěže.

Dále čtěte

ČTK

Sledujete dění v Rusku? Čtěte knihu členky Pussy Riot o tom, jak se žije Putinovým odpůrcům

V roce 2012 poslal moskevský soud autorku knihy společně s dalšími dvěma členkami Pussy Riot na dva roky do vězení za předvolební výtržnosti v ...

číst článek »

Potíž je konkrétně ve větě obsažené v textu, kterou lze přeložit jako „Naučím tě nevybočovat“. O vyloučení Běloruska ze soutěže rozhodla Evropská vysílací unie (EBU) s tím, že Běloruská státní rozhlasová společnost promarnila možnost dodat v prodloužené lhůtě píseň splňující podmínky soutěže.

Galasy ZMesta jsou známé svým sklonem posmívat se protirežimním protestům. Diktátor Lukašenko přijal tento jejich neúspěch s hořkostí. „Tlačí na nás dokonce i na Eurovizi,“ postěžoval si, v čemž jej obratem podpořil i ředitel státní rozhlasové společnosti Ivan Ejsmont. „Rozhodnutí o našem vyřazení je politicky motivované,“ prohlásil v rozhovoru pro státní agenturu Belta a fabuloval, že pořadatelé Eurovize „jsou pod tlakem politiků a šiřitelů nenávisti ze sociálních sítí.“

Pořadatele na pokus ke zneužití soutěže k účelům propagandy upozornily četné stížnosti členů běloruské občanské společnosti, kteří považovali pasáže typu „naučím tě tancovat podle naší písničky“ za formu výsměchu. Bělorusko tak dostalo příležitost k nápravě, ani napodruhé zaslaný příspěvek ale do soutěže neprošel.

Zdroj