Lukem na jihovýchodě Norska útočil třicetiletý občan Dánska. Pět lidí zabil, další dva zranil

3 dny starý 8

Norská policie podezírá ze středeční vraždy pěti lidí lukem a šípy dánského občana, který žije ve městě Kongsberg, kde k útoku došlo. Muž byl ve středu večer zadržen a obviněn, uvedla DPA. Policie se rozhodla zveřejnit alespoň základní informace o podezřelém, protože po sociálních sítích se začaly šířit četné nepravdivé informace, cituje policejní prohlášení list Verdens Gang.

Oslo 6:26 14. října 2021

Podle norských médií bylo ve městě nasazeno mnoho policistů a nad centrem kroužil vrtulník | Foto: NTB | Zdroj: Reuters

Obviněný muž je třicátník, dánský občan a motiv jeho činu zatím není jasný. Další informace policie sdělí až na čtvrteční dopolední tiskové konferenci.

Na jihovýchodě Norska zaútočil muž s lukem a šípy, zabil pět lidí a další dva zranil

Číst článek

Útočník ozbrojený lukem a šípy ve středu večer zabil ve městě Kongsberg na jihovýchodě Norska pět lidí a další dva zranil. Oba ranění jsou mimo ohrožená života, píší norská média. První hlášení o muži s lukem a toulcem šípů, který střílí po lidech, přišlo v 18.13. K útoku došlo v supermarketu Coop Extra, což potvrdila mluvčí řetězce. Jedním ze zraněných v obchodě je policista, který bych v tu chvíli mimo službu.

Útočník se pohyboval po městě, lidé před ním utíkali a policie se s ním střetla v 18.47. Předcházely tomu velké policejní manévry. Podle norských médií bylo ve městě nasazeno mnoho policistů a nad centrem kroužil vrtulník. Povoláni byli i pyrotechnici. Úřady vyzvaly obyvatele, aby nevycházeli; některé čtvrti byly policejně uzavřeny.

Vedení norské policie v reakci na útok začalo urychleně všem strážcům zákona vydávat zbraně, protože většina policistů slouží v této severské zemi neozbrojena, píše AFP.

Norsko, jinak tradičně pokojná země, byla v minulosti dějištěm několika útoků pravicových extremistů. Ten nejhorší se stal 22. července 2011, kdy Anders Behring Breivik zabil 77 lidí. Většinu z nich postřílel na ostrově Utöya nedaleko Osla, kde měla setkání sociálnědemokratická mládež.

ČTK

Zdroj