Má cenu zlata, hraje za "drobné". Jsme placeni extrémně, ohradil se Pastrňákův mentor

1 měsíc starý 17

 Reuters

Na začátku týdne podepsal hokejový Boston smlouvu s centry Bergeronem, Davidem Krejčím a Pavlem Zachou. A levně. V základu si dohromady vydělají sedm milionů dolarů, což je částka, kterou často spolkne jedna opora týmu.

Bruins tak složili více než solidní střed útoku. Když stanice TSN nedávno seřazovala týmy NHL podle kvality centrů do pěti kategorií, Boston skončil ve druhé. Předčily ho jen Edmonton, Florida a Toronto.

Do ligového nadprůměru na tomto postu vytáhl massachusettský klub hlavně Bergeron, který si stále drží vysoký herní standard.

V minulé základní části odehrál 73 zápasů a posbíral 65 bodů (25+40). Také už popáté vyhrál Selke Trophy pro nejlépe bránícího forvarda soutěže, čímž stanovil rekord.

Zapálené pozorovatele udivil statistikami, které nejsou vidět na první pohled. Například vyhrával buly jako nikdo jiný - uspěl v téměř 62 procentech případů. S číslem 536 ovládl rovněž statistiku SAT, což lze zjednodušeně okomentovat tak, že když byl na ledě, zajistil svému týmu střeleckou převahu jako žádný jiný hokejista v NHL.

I na základě těchto údajů vyčíslil web The Athletic Bergeronovu tržní hodnotu na závratných 13,7 milionu dolarů.

Tolik peněz by kanadský lídr vzhledem k pokročilému věku a napěchovaným platovým stropům nikde nedostal. Rozhodně však mohl požadovat lukrativnější smlouvu, než na jakou kývl Bostonu.

Souhlasil s jednoletou spoluprací a garantovanou částkou 2,5 milionu dolarů. Jeden milion dostane v podobě podpisového bonusu a zbytek formou základního platu. 

Navíc si s nejvyšší pravděpodobností vydělá dalších 2,5 milionu formou výkonnostního bonusu. Stačí, aby odehrál deset zápasů. Bruins to pomůže. Tímto bonusem můžou v nadcházejícím ročníku klidně přesáhnout platový strop. Jen musejí počítat s tím, že každý dolar "přes čáru" jim o stejnou částku sníží strop v přespříští sezoně.

Bergeron si každopádně přijde na pět milionů. Doteď byl zvyklý na gáži 6,9 milionu. "I to byly drobné vzhledem k jeho skutečné hodnotě," napsal The Athletic.

V rozhovoru s novináři Bergeron přiznal, že ve prospěch týmu "pár dolarů" klidně oželí. "Pro mě je hokej hlavně o týmovém úspěchu a o výhrách. Právě ty dělají rozdíl mezi dobrou a skvělou kariérou," prohlásil.

Zároveň se ohradil proti tomu, že finančně přijde zkrátka. "Nebudu říkat, že jako hokejisté nejsme dobře placení. Jsme, a to extrémně. Dostáváme víc peněz, než o jakých jsem snil."

Během dlouhé kariéry si Bergeron už vydělal zhruba 95 milionů dolarů hrubého (přes dvě miliardy korun). Nikdy však nepatřil k deseti nebo dvaceti nejlépe placeným hráčům soutěže, přestože vyhrával Selke Trophy a reprezentoval Kanadu na olympiádách nebo Světovém poháru.

Také nikdy neodešel z Bostonu, kde už v roce 2006 vykonával roli kapitánského asistenta. O pět let později vstřelil vítězný gól finále Stanley Cupu. Teď třetím rokem nosí na dresu céčko. "Tenhle klub pro mě znamená všechno," nechal se slyšet.

Mentora a jednoho z centrů Davida Pastrňáka budou Bruins nahrazovat těžko, až jednou skončí nebo ho dožene věk. "Patrice nahradíte jedině tak, že budete v draftu vybírat jako první. Možná. Tak dobrý je to hráč," smekl před bostonskou legendou generální manažer klubu Don Sweeney.

Zdroj