Macron nás všechny urazil. Desetitisíce Francouzů protestovaly proti prezidentovi i očkování

5 měsíce starý 73

Jsme tady a bude nás pořádně slyšet. A jestli chtěl prezident naštvat nás, uděláme to my jemu. To bylo hlavní moto všech francouzských demonstrací. Ve 150 městech po celé zemi vyšly do ulic desetitisíce lidí. Centrem protestů byla už tradičně Paříž. „Je tu mnohem víc lidí než předtím. Francouzi se probouzejí a povstávají, aby ukázali, že se nedají urážet nějakým magorem, který stojí v čele státu, leje na ně špínu a chce je jako národ rozštěpit,“ uvedl prezidentský kandidát za Patrioty Florian Philippot.

„Považuju to za útok na naše základní práva. Macron nerespektuje ústavu. A svými slovy mě urazil jako občanku této země. To je vážná věc,“ řekla protestující důchodkyně Colette. V Paříži se tří různých pochodů zúčastnilo na dvacet tisíc lidí. Ale demonstrovalo se i v mnoha dalších městech: v zasněženém Arbertville, historickém Rouenu, v alsaském Štrasburku nebo v savojské metropoli Chambéry.

Velké protesty ve Vídní

A všude znělo odsouzení Macronova siláckého výroku. „To jen ukazuje, jakou má mentální úroveň, jaká je jeho ideologie. Co nám chce tady zavádět,“ řekl demonstrující jménem Pascal. „Myslím si, že ty poslední výlevy prezidenta republiky jsou nehorázné a odpudivé. A nikdy by neměly zaznít z úst někoho, kdo reprezentuje Francii,“ souhlasila Julie. „To není žádný prezident. Je to zbohatlík, který vůbec nerozumí lidem. Jak si ten týpek vůbec dovoluje urážet svůj vlastní národ? To už zašel opravdu hodně daleko!“ stěžovala si protestující Valerie.

Na 40 tisíc lidí demonstrovalo v sobotu také ve Vídni. Tam lidé protestovali hlavně proti úmyslu vlády zavést už od 1. února povinné očkování pro všechny Rakušany od 12 let. A protestní pochody prošly i řadou německých měst. Jen v Hamburku bylo v ulicích na 16 tisíc lidí.

Zdroj