Macron nevyloučil nasazení vojáků na Ukrajině. Konflikt by byl nevyhnutelný, reagoval Kreml

před 2 měsíce 48

V případě, že by vojáci členských zemí NATO bojovali na Ukrajině, „je třeba hovořit nikoli o pravděpodobnosti, ale o nevyhnutelnosti“ konfliktu mezi Moskvou a NATO, řekl Peskov.

ČTĚTE TAKÉ: Stačí jediná chyba Rusů a přijde tvrdý trest. CNN ukázala, jak funguje tajná zbraň Ukrajinců

„Spojenci z NATO poskytují Ukrajině bezprecedentní podporu. Činíme tak již od roku 2014 a zintenzivnili jsme ji po plnohodnotné invazi. Vyslání bojových jednotek NATO na Ukrajinu však neplánujeme,“ prohlásil Stoltenberg.

O možnosti uzavřít dvoustranné dohody o vyslání vojáků na Ukrajinu ze strany několika zemí NATO a Evropské unie mluvil v pondělí, před cestou na schůzku státníků do Paříže na jednání o podpoře Ukrajiny, slovenský premiér Robert Fico. Podrobnosti o tom, které země by mohly takové dohody zvažovat, ani o tom, co by vojáci na Ukrajině dělali, neposkytl.

Francouzský prezident Emmanuel Macron poté prohlásil, že vyslání západních vojáků na Ukrajinu by se nemělo do budoucna „vyloučit“. Upozornil ale, že v této fázi neexistuje ohledně této záležitosti shoda. Mimo jiné český premiér Petr Fiala v pondělí uvedl, že Česko nasazení svých vojáků na Ukrajině nechystá, podobně se vyjádřila i Budapešť.

NATO má podle Stoltenberga právo podpořit Ukrajinu v jejím právu na sebeobranu proti „agresivní válce“, kterou na jejím území vede Rusko. Agentura AP dodává, že Severoatlantická aliance jako celek poskytuje Ukrajině pouze pomoc a vybavení, které nezahrnují smrtící prostředky, jako jsou uniformy nebo zdravotnický materiál. Některé členské země NATO Kyjevu poskytují i zbraně a munici, a to jak bilaterálně, tak v rámci skupin.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Ukrajinský voják přežil „ruskou ruletu“ v zajetí. Popsal hrůzné podmínky i nejhorší okamžik

Přečtěte celý článek