Macron si zase volal s Putinem

5 měsíce starý 65

„Vladimir Putin zejména zdůraznil, že systematické ostřelování území Záporožské jaderné elektrárny ukrajinskou armádou vytvořilo nebezpečí rozsáhlé katastrofy, která by mohla vést k radiačnímu zamoření rozsáhlých území,“ uvedl Kreml v tradičním shrnutí telefonátu, který podle ruských zdrojů inicioval Macron.

Ukrajina a Rusko se vzájemně obviňují z toho, že v elektrárně plánují provokace. Kyjev už před časem uvedl, že ruské síly plánují odpojit zařízení od ukrajinské energetické sítě a připojit ho k ruské.

Elysejský palác ve své zprávě uvedl, že Macron podpořil „co nejrychlejší vyslání mise expertů Mezinárodní agentury pro atomovou energii do této lokality za podmínek dohodnutých Ukrajinou a OSN“.

Putin podle francouzské verze telefonátu s vysláním mise a s podmínkami souhlasí. Oba prezidenti budou o tomto tématu znovu jednat v příštích dnech.

Ruské invazní síly obsadily na začátku března Záporožskou jadernou elektrárnu, největší elektrárnu v Evropě, za dramatických okolností.

Z Ukrajiny přicházely zprávy o tom, že útočící Rusové při prudkých bojích areál jaderného zařízení ostřelují. V jeho nejaderné části tehdy vypukl požár.

Francouzský prezident je od začátku války na Ukrajině tvrdě kritizován za svůj neustálý telefonický kontakt s ruským vládcem.

Jenom za první měsíc invaze strávil hovořením s Putinem přes 20 hodin. Část veřejnosti považuje tento čas za zbytečně strávený, část naopak věří, že se mu podaří Putina dostat k jednacímu stolu.

Zdroj