Macron znovuzvolen francouzským prezidentem. Proruská Le Penová opět prohrála

3 měsíce starý 78

Emmanuel Macron byl znovuzvolen francouzským prezidentem. Ukazují na to projekce francouzských médií zveřejněné dnes večer po uzavření volebních místností v druhém kole voleb, které Macronovi přisuzují poměrně přesvědčivé vítězství s asi 58 procenty hlasů. Jeho krajně pravicová soupeřka Marine Le Penová získá kolem 42 procent. Volby nicméně provázela na francouzské poměry malá volební účast, k urnám zřejmě dorazilo jen těsně přes 70 procent voličů, což je nejméně od roku 1969.

Podle společností Ifop, Elabe, OpinionWay a Ipsos dostane Macron asi 57,6 až 58,2 procenta hlasů, Le Penová pak 41,8 až 42,4 procenta. Tyto předpovědi jsou většinou poměrně přesné, konkrétní čísla se však budou ustalovat s tím, jak se budou po celé zemi sčítat hlasy.

K urnám podle odhadů nepřišlo mezi 27,8 a 28,8 procenty voličů a zřejmě se tak potvrdily předpovědi, že se letošního druhého kola voleb zúčastní nejmenší část voličstva za posledních více než 50 let.

Podle agentury Reuters vypukly v sídle Macronova volebního štábu po oznámení projekcí hlasité oslavy, v táboře Le Penové se naopak ozývalo bučení a pískání.

Zdroj