Maďarsko musí odmítnout model Evropy prosazovaný Bruselem, řekl Orbán

1 týden starý 11

Maďarsko musí odmítnout současný model Evropy prosazovaný Bruselem. Na sjezdu své vládnoucí strany Fidesz to v sobotu řekl maďarský premiér Viktor Orbán. Podle agentury Reuters dodal, že je potřeba Evropskou unii spíš změnit, než opustit, a zopakoval, že jeho kabinet nesouhlasí s tím, aby EU zahájila přístupové rozhovory s Ukrajinou.

„Naším úkolem bude také náprava chybného slibu (EU) zahájit rozhovory s Ukrajinou, protože Ukrajina je nyní od Evropské unie vzdálena na celé světelné roky,“ řekl Orbán.

Kyjev o členství v bloku usiluje zejména po vpádu ruských vojsk na jeho území z loňského února. Čtyři měsíce po invazi udělila unie Ukrajině postavení kandidátské země, a Evropská komise (EK) tento měsíc doporučila se zemí zahájit přístupová jednání. Návrh unijní exekutivy budou nicméně muset na svém prosincovém summitu jednomyslně schválit prezidenti a premiéři všech zemí EU, přičemž se očekává odmítavý postoj Maďarska.

Orbán dnes také uvedl, že chce bojovat i proti pokusům EU usadit v Maďarsku migranty. S finanční pomocí a přebíráním migrantů bez patřičných dokumentů, kteří se do EU dostávají například po moři, ze zatížených zemí, jako je Itálie, Budapešť nesouhlasí dlouhodobě. Evropský blok se už několik let pokouší shodnout se na reformě migrační a azylové politiky, kterou předložila EK v reakci na nefunkčnost dosavadních pravidel za uprchlické vlny z roku 2015. Klíčová část reformy týkající se solidarity s nejvytíženějšími státy zůstává předmětem ostrých sporů.

Maďarsko se vymaňuje z inflační krize a premiér Orbán tento týden zahájil intenzivní kampaň před volbami do Evropského parlamentu, které jsou plánovány na červen příštího roku, podotýká Reuters. V projevu se premiér vymezil nejen proti „šíleným nápadům bruselských byrokratů, invazi migrantů, iluzím ohledně války (na Ukrajině) a nepřipravenosti Ukrajiny na členství v EU“, ale i proti „genderové propagandě“.

Orbánova vláda mimo jiné zavedla zákon, který zakazuje zobrazování témat týkajících se sexuálních a genderových menšin (LGBT+) nezletilým. Zatímco kabinet normu odůvodňuje snahou chránit děti, skupiny na ochranu lidských práv ho označují za diskriminační.

Zdroj