Maďarský parlament opět nehlasoval o vstupu Švédska do NATO, jednání zablokovala Orbánova strana

před 2 týdny 30

Poslanci maďarské vládnoucí strany Fidesz podle očekávání nepřišli na mimořádnou schůzi parlamentu, o jejíž konání před několika dny kvůli ratifikaci vstupu Švédska do NATO požádala opozice. Hlasování se tak nemohlo uskutečnit.

Zástupci parlamentního klubu strany maďarského konzervativního premiéra Viktora Orbána ještě před začátkem schůze dali najevo, že chtějí, aby se o vstupu Švédska do Severoatlantické aliance hlasovalo až na řádné schůzi parlamentu. Ta se uskuteční po zimní přestávce koncem února. Zástupci Fideszu chtějí, aby do té doby Budapešť navštívil švédský premiér Ulf Kristersson.

Do maďarského parlamentu kvůli hlasování dorazili velvyslanci některých členských zemí NATO, včetně amerického, polského nebo slovenského. Agentura Reuters píše, že šlo o „překvapivý krok ve snaze vyvinout nátlak na Budapešť, aby schválila švédskou přihlášku do aliance“.

Maďarsko je poslední zemí Severoatlantické aliance, která rozšíření o Švédsko ještě nechválila. Podmínkou pro vstup skandinávské země do NATO je souhlas všech jeho členů. Minulý měsíc ho po dlouhých politických průtazích dalo Turecko.

Orbán se podvolil. Evropská unie schválila pomoc pro Ukrajinu za 50 miliard eur

Maďarský premiér Viktor Orbán, který na rozdíl od jiných představitelů aliančních zemí udržuje dobré vztahy s Ruskem, tvrdí, že vstup Švédska do NATO podporuje. Nicméně příslušný zákon je v maďarském parlamentu od poloviny roku 2022.

Maďarský parlament s ratifikací otálí podle všeho i kvůli kritice od některých švédských politiků na adresu Budapešti, která se týká zhoršování stavu demokracie v Maďarsku.

Přečtěte celý článek