Magický obraz slavné Toyen se v aukci prodal za 35 milionů korun. Rekord nepadl

4 měsíce starý 21

 European Arts

O dílo Skryt v jejich odrazech svedlo v aukci bitvu několik dražitelů on-line a na telefonu. "Jednalo se o mimořádnou příležitost pro tuzemské sběratele nebo investory. Podobná díla v této kvalitě jsou dnes na trhu již prakticky nedostupná," uvedl Miloš Svoboda ze společnosti European Arts, která aukci pořádala.

Dílo Skryt v jejich odrazech bylo vystaveno na celoevropské retrospektivě Toyen, která se konala v posledních dvou letech v Národní galerii v Praze, Kunsthalle Deutschland v Hamburku a pařížském Musée d’Art Moderne.

"Toyen dokázala skvěle pracovat se soumrakem a svítáním, s hodinou mezi psem a vlkem, jak tento stav nazývali její surrealističtí přátelé," uvedl v posudku k obrazu Karel Srp.

Nedělní aukce v Grégrově sále Obecního domu nabídla sběratelům a veřejnosti celkem 250 položek klasického i moderního výtvarného umění. Sběratelé utratili téměř 117 milionů korun a úspěšně se vydražilo 82 procent nabízených položek. Z dalších milionových položek se v aukci vydražila například díla od Františka Kupky, Václava Brožíka, Mikuláše Medka nebo Josefa Šímy. Milionovou hranici překonalo celkem 21 děl.

O díla Toyen je tradičně velký zájem. Její obraz s názvem Samotáři z roku 1934 se letos v květnu na aukci prodal za 54 milionů korun včetně dvacetiprocentní aukční přirážky.

Nejdražším dílem Toyen prodaným v tuzemské aukci zůstává obraz Cirkus, který je také na třetím místě v žebříčku nejdráže prodaných obrazů na aukcích v Česku. A to za obrazem Staropražský motiv Bohumila Kubišty, za který letos v květnu kupec dal 123,6 milionu korun, a dílem Divertimento II Františka Kupky, které se v listopadu 2020 prodalo za 90,24 milionu korun.

Toyen (1902 až 1980), vlastním jménem Marie Čermínová, je podle odborníků jednou z nejpozoruhodnějších osobností českého a evropského výtvarného umění 20. století.

V letech 1925 až 1929 působila v Paříži, kde společně s Jindřichem Štyrským rozvíjela původní český malířský směr - artificialismus, který představoval osobitou a poetickou alternativu k tehdejší geometrické abstrakci i surrealismu. Do metropole nad Seinou se pak Toyen definitivně vrátila v roce 1947 a zůstala věrná surrealistickému hnutí. Ve svém díle reflektovala i válečné katastrofy a celé její dílo prostupuje téma erotiky.

V roce 2000 připravila její velkou retrospektivní výstavu Galerie hlavního města Prahy. Navštívilo ji tehdy téměř 70.000 diváků, což je dnes číslo v tuzemském galerijním provozu nevídané. Velká sběratelská hodnota díla Toyen vede i k tomu, že autorka patří mezi ty umělce, kteří jsou v tuzemsku nejčastěji paděláni.

Zdroj