Majitel americké Fox News zasahoval do vysílání. Zdržoval zprávu o tom, že Trump ve volbách prohrál

5 měsíce starý 40

Americký mediální magnát Rupert Murdoch osobně dával vedení své stanice Fox News pokyny o tom, kdy a jak informovat o prohře Donalda Trumpa v prezidentských volbách v roce 2020. Napsal to v sobotu britský deník The Guardian v návaznosti na informace zveřejněné v rámci soudního sporu stanice Fox News se společností Dominion Voting Systems. Ta byla jedním z protagonistů konspiračních teorií o podvodech při volbách roku 2020.

Washington/Londýn 18:08 1. dubna 2023

Americký mediální magnát Rupert Murdoch | Foto: Mike Segar | Zdroj: Reuters

„Bylo by skvělé, kdybychom vítězství (Joea) Bidena ohlásili, jakmile v Pensylvánii získá náskok, řekněme, 35 000 hlasů,“ napsal Murdoch, nyní 92letý majitel Fox News, šéfce stanice Suzanne Scottové 6. listopadu 2020.

Moderátoři Fox News vyjadřovali souhlas s výmysly o průběhu voleb, přiznal šéf mediální skupiny Murdoch

Číst článek

Bylo to tři dny po volbách, ale den předtím, než současný prezident Biden v průběžném sčítání hlasů předstihl svého soupeře Trumpa. „Kdykoli to uděláme, bude po všem. Bez ohledu na Arizonu,“ uvedl rovněž podle Guardianu Murdoch.

Stanice Fox News, která je dlouhodobě nakloněná republikánům, nakonec oznámila Bidenovo vítězství v Pensylvánii asi deset minut po většině ostatních stanic. Biden v tu chvíli vedl o necelých 35 000 hlasů, píše The Guardian.

Soud ve státě Delaware v těchto dnech začal zveřejňovat materiály předložené v rámci shromažďování důkazů v soudním sporu, v němž výrobce volebních přístrojů Dominion Voting Systems požaduje od televize Fox News masivní odškodné za údajnou pomluvu.

Trump čelí aspoň jednomu obvinění z těžkého zločinu. Policie ho formálně zatkne v úterý

Číst článek

Republikán Trump po volbách v roce 2020 odmítl uznat porážku a společně se svými poradci mimo jiné obviňoval uvedenou firmu, že manipuluje s hlasy ve prospěch vítězného kandidáta Demokratické strany Bidena.

Tato tvrzení zaznívala i na Fox News, a když se Dominion nedomohla korekce přímo ve vysílání, podala v březnu 2021 na televizi žalobu, v níž požaduje odškodnění 1,6 miliardy dolarů (35,5 miliardy Kč).

Podle stížnosti stanice šířila tvrzení o podvodech záměrně ve snaze udržet si diváky z řad Trumpových fanoušků, přičemž věděla, že nejsou podložená fakty. Začátek hlavního líčení je naplánován na tento měsíc.

ČTK

Zdroj