Maláčová chce, abychom se promořili solidaritou. Máme se bát hned?

2 měsíce starý 19

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) a premiér Andrej Babiš (ANO) | FOTO: ČTK

Za všelijakých pohrom se i v minulých staletích stávalo, že se najednou vynořili různí blouzniví hlasatelé. Jak je vidět, lidé jsou přes veškerý pokrok v něčem dost podobní. Teď vystoupila se svým kázáním Jana Maláčová.

Ministryně za ČSSD nám na twitteru píše: „Lék proti covidu? Promořit se solidaritou a investovat do preventivní medicíny. Protože přesně v téhle rozsáhlé krizi pravicového „každý sám za sebe“ přežije maximálně život jepice. Jedině silný sociální stát může přečkat tak hlubokou a vleklou krizi.“

Dále čtěte

archiv

Koronavirus ohrožuje svobodnou žurnalistiku. Pomozte nám fungovat dál

Epidemie koronaviru a uzavírání ekonomiky postihlo celou řadu odvětví. Mezi nimi je i žurnalistika, za kterou nestojí žádný oligarcha nebo ...

číst článek »

Co to do ní najednou vjelo? Tady se žije ze dne na den a ona má takové vize, a to pár měsíců před koncem této povedené vlády a možná i neslavným koncem své strany?

Ale víme, odkud vítr vane. Sama nám napověděla. Byl to článek jejího stranického šéfa Jana Hamáčka, který v Mladé frontě Dnes burcoval tak, jako to kdysi dělali svazáci.

Tak třeba: „Koronavirus porazíme. Díky vakcínám, novým léčivům – ale i díky solidaritě a dodržování nepříjemných, ale nutných dočasných omezení. Věřím, že se situace zásadně zlepší už v létě. Pak nastane čas napravit ekonomické, sociální, zdravotní i psychické škody, jež epidemie napáchala. Abychom to dokázali, musíme porazit virus pravicového sobectví, jak ho známe z 90. let, který se vrací s novou silou.“

Tak to zní děsivě. Za tím snad nemohou být hrozivé náznaky Václava Klause staršího, že se vrátí do politiky. A také ano. Nepřítel číhá blízko! Hamáček ho odhalil: „V parlamentu se zatím formuje spojenectví, které asociálně snižuje daně nejbohatším a ohrožuje tím financování zdravotnictví, školství, sociální či bytové politiky. Od ODS jsme nic jiného nečekali, ale ANO podporou ODS ukázalo pravou tvář. ČSSD má jasný plán, jaké chce mít Česko po covidu. Epidemie prokázala, že potřebujeme silný a efektivní stát schopný čelit krizi.“

Tak teď už Maláčovou chápeme. Proti tomu se máme promořit solidaritou.

Za své plamenné řeči to ministryně hned schytala:

Jiří Padevět: Jedině silná občanská společnost může přečkat vládu populistického cirkusu a čínských slouhů, podporovanou pohrobky zločinců.

Pavel Telička: Paní ministryně, jste členkou vlády, která dostala ČR v pandemii na kolena a svojí nekompetentností a politikařením je odpovědná za zbytečné mrtvé. Prakticky všechny pravicové vlády v Evropě pandemii zvládly lépe.

A pak další twitteroví pisatelé:

Prosím vás, můžete mi připomenout, jak dlouho sedí ČSSD ve vládě? Já jen, že při čtení toho vašeho nesmyslu to tak trochu působí, že jste se do ní dostali před měsícem…

Hanit pravicové reformy, zatímco vy jste za 8 let nepřišli s jedinou, to už chce hodně arogance!

Ta preventivní medicína je podle vás to očkování, na kterém šetřila vaše vláda tak, že objednala pouze 80 % možného množství? A Bureš je tak solidární, že ještě nevrátil neprávem vyplacené dotace do rozpočtu…. A zbytek toho blábolu je už úplně mimo mísu.

Přebujelý sociální stát nejdřív zadusí drobné živnostníky, pak ty střední, a pak chcípne hlady, protože zaměstnanci ho neuživí… Namísto abychom nyní byli solidární s drobnými a středními podnikateli, děláte z nich kapitalistické sobce…

V podstatě nemuseli lidé studovat na Univerzitě Johanna Wolfganga Goetha ve Frankfurtu a na London School of Economics ve Velké Británii jako paní Maláčová, aby vystihli (politické) jádro problému.

Co je sociálního na tom, když se lidem bere a nic se jim nedává? Tato vláda směřovala k desítkám miliard schodku v rozpočtu ještě předtím, než k nám dorazil koronavirus. V době celosvětového ekonomického růstu. Rezerva se nevytvořila žádná. Dálnice se nepostavily. Přišel virus a na hygieně si psali údaje na papírky. Objednávalo se a jedno ministerstvo nevědělo, co dělá druhé. Někdo otráví řeku a po půl roce se neví, kdo to byl. Premiér je trestně stíhaný, ale státní zástupci působí dojmem osob zatuhlých kosmickým mrazem.

Rozdávaly se peníze na dluh, prostě se půjčovaly z budoucna. Takže jednou rukou se dává a tou druhou bere. Čas plyne lineárně a my jednou dorazíme do bodu, kde budou záporné sumy. Tahle vláda už to řešit nebude. Tady se ta „promořenost solidaritou“ moc nekonala. Nejde ani o zadlužování budoucích generací, to zní moc abstraktně. Všichni jsme spadli do dluhu už teď a bude se splácet brzo, ne za dvacet let. Hlavně že dotace do podniků, co prý nepatří panu premiérovi, celé roky plynuly. A teď slavná ČSSD vymýšlí, jak zapomenout na to, že tady s Andrejem Babišem tak šikovně vládla. Léčit se to asi bude blablalinem a mektalinem.

Promoření už jsme dost. Babišismem, rozbředlým socanstvím s čínskými rysy, a to všechno za podpory komunistů a kibicování mstivého intrikána z Lán. Kdyby se aspoň ten virus vyděsil tak, že by sám od sebe utekl.

Zdroj