Malé firmy by měly dokončit testování svých zaměstnanců

2 měsíce starý 7

Testy nejsou závazné pro lidi pracující z domova, očkované a ty, kteří v posledních 90 dnech prodělali nemoc covid-19. Společnosti nad 250 pracovníků nejdéle v pátek dokončí už třetí kolo testů, středně velké podniky s 50 až 249 zaměstnanci budou mít třetí testovací cyklus za sebou nejpozději v pondělí.

Vláda tento týden rozhodla o rozšíření povinnosti testovat zaměstnance i na malé firmy do deseti pracovníků, neziskové organizace a živnostníky. Tyto skupiny musejí první kolo testování stihnout do 6. dubna. Testování je povinné také na úřadech a v dalších veřejných institucích. Vláda do testování takto podle Havlíčka zapojila až čtyři miliony lidí, testy bude pravidelně podstupovat až půl milionu pracovníků denně.

Díky firemnímu testování se podle dosavadních odhadů daří odhalovat asi 3000 pozitivních lidí za den. Pozitivita ve druhém kole je zhruba poloviční, uvedl v pondělí Havlíček. Po vyhodnocení třetího cyklu testů se vláda podle něj rozhodne, zda nařídí častější testování.

Nedávný průzkum Hospodářské komory ukázal, že 52 procent firem nad 50 zaměstnanců považuje za problém testování dodatečné náklady. Společnosti by měly mít možnost si na test nárokovat ze zdravotního pojištění příspěvek 60 korun, maximálně ho budou moci čerpat na čtyři testy měsíčně na pracovníka. Podle Hospodářské komory by se měla dotace vzhledem k aktuálním cenám testů na trhu zvýšit alespoň na 100 korun.

Očkování učitelů

Učitelé se mohou registrovat k očkování pouze do neděle. Potom jim vyprší kód, který získali od své školy. Učitelé a další pracovníci ve školství se mohou registrovat k očkování od 27. února. Ačkoliv se deklarovalo, že dříve by se měli očkovat zejména starší učitelé, většina ředitelů škol dala potřebné kódy všem svým zaměstnancům.

V polovině března bylo mezi učiteli registrovanými k očkování podle výpočtu ČTK asi 50 procent mladších 50 let, tedy zhruba 82 tisíc. Pětina všech registrovaných učitelů pak byla mladší 40 let. Dosud jim bylo aplikováno 100 tisíc dávek vakcíny a dokončené očkování oběma dávkami má asi 6300 z celkového počtu 260 tisíc pracovníků ve školství.

Zdroj