‚Mám pivo v ruce, nemusím mít roušku.‘ Policisté v Ostravě spoutali ženu bez ochrany úst a nosu

2 měsíce starý 7

V úterý se v ostravské části Poruba odehrál incident mezi strážníky a ženou, která bez roušky a s malým dítětem stála u místní restaurace. Ze záběrů, které natočil kolemjdoucí, vyplývá, že ji příslušníci městské policie zpacifikovali na zemi. Podle policejní verze tomu ovšem předcházelo několikaminutové dohadování, kdy se žena chovala vulgárně a odmítala předložit průkaz totožnosti. Celá akce vyvolala velký ohlas na sociálních sítích.

Video Ostrava 17:54 4. března 2021

„Nedám si roušku, ne. Mě tu nikdo nebude omezovat. Já jsem se narodila, abych dýchala čerstvý vzduch,“ říká matka pětiletého dítěte na videu, které serveru iROZHLAS.cz poskytla ostravská městská policie.

Se strážníky se dohadovala několik minut.

„Asertivně s ní komunikovali a zároveň jí trpělivě vysvětlovali rozsah porušení vládních nařízení. Žena neměla nasazenu roušku a konzumovala na místě veřejně přístupném alkohol,“ řekl pro iROZHLAS.cz mluvčí ostravské městské policie Jindřich Machů.

Poruba je podle něj lokalita, kde „dochází k častému porušování vládních nařízení v podobě konzumace alkoholu na veřejnosti a nenošení roušek“.

Nakonec policisté ženu zpacifikovali a odvezli na služebnu. Tuto část zákroku natočil kolemjdoucí Patrik Mikulenka.

Ten situaci viděl jinak. „Policejní šikana v přímém přenosu. Paní neměla roušku a chtěla se napít, strážníci ji spoutali a odvezli na služebnu. Vše za přítomnosti malé holčičky! Kam to až dospěje!? Přitom to šlo udělat úplně jinak. Malou holčičku nechali na místě,“ naspal k videu na svém facebooku. Příspěvek sdílelo více než 40 tisíc lidí.

Z videí, která redakci poskytli strážníci, vyplývá, že s nimi žena odmítala komunikovat a prokázat svou totožnost. Přizvali si proto na pomoc Policii České republiky.

„Strážníci nás požádali o ztotožnění ženy, která odmítala prokázat svoji totožnost a porušovala mimořádná opatření ministerstva zdravotnictví. Podle zjištěných informací od hlídky městské policie žena neměla zakryté dýchací cesty,“ řekla Moravskoslezskému deníku Zlatuše Viačková, mluvčí krajské policie. „Chovala se nevhodně, byla vulgární a agresivní.“

Zákrokem hlídky se nicméně bude ostravská městská policie ještě zabývat. „V současné chvíli je z rozhodnutí vedení městské policie předmětný zákrok, jakož i postup strážníků, předmětem interní kontroly,“ napsal Machů.

sto

Zdroj