„Máme za sebou další měsíc nouzového stavu. Vládní strany podpořily jeho prodloužení do 11. 4. Uvědomuji si, jak moc doléhá na c...

4 měsíce starý 13
„Máme za sebou další měsíc nouzového stavu. Vládní strany podpořily jeho prodloužení do 11. 4. Uvědomuji si, jak moc doléhá na celé rodiny, lidi i firmy. To, že se lidé nemohou potkávat, že řada z vás neví, jak zaplatí další měsíc složenky, že dětem chybí kamarádi a rodiče mají obavy o jejich vzdělávání.

S Piráty a Starosty jsme se po celou dobu snažili pomoci dotáhnout věci, které vláda dělá buď napůl, nebo vůbec: pomoci v oblastech, kde naše vláda selhává, abychom složitou pandemickou situaci zvládli.

Rád bych se ohlédl alespoň za těmi nejdůležitějšími z nich:

Mnoho malých podnikatelů trápí nedostatečné a špatně nastavené kompenzace. Nové programy fungují ještě hůře než ty staré, a ačkoli jsme jednali s ministrem Havlíčkem a nabízeli konkrétní řešení, aby na programy dosáhlo výrazně více malých firem a dostaly také více peněz, pan Havlíček úpravu kompenzačních programů odmítá. Ani ve sněmovně jsme vládu nepřesvědčili.

Dobrá zpráva je, že se epidemiologická situace zlepšila. Stále však zdaleka nemáme vyhráno a nemocnice a naši lékaři a zdravotníci jsou stále v obrovské zátěži. Věřím, že k zlepšení situace pomohla i řada návrhů z našich strategií (např. plánu https://za5dvanact.pirati.cz/ ), jednání i odborných schůzek s ministry, či zástupci tripartity, které jsme s Piráty a Starosty absolvovali:

👉 Došlo například k navýšení nemocenské, které jsme dlouhodobě navrhovali. Cílem bylo, aby se lidé nemuseli bát jít do karantény z ekonomických důvodů.

👉 Začíná se testovat ve firmách, což jsme také dlouhodobě navrhovali vládě. Bohužel jde o polovičaté řešení, protože testy nejsou dostatečně kvalitní a nevíme, nakolik je na testování navázáno trasování. To jsou věci, které by mělo ministerstvo zdravotnictví dotáhnout. Ministr to nakonec ve čtvrtek slíbil.

👉 Kraje hlásí připravenost na očkování, jiz vnikla a stále vznikají očkovací centra. Vláda bohužel promrhala šanci již na začátku pandemie objednat dostatečné množství vakcín. Dodávka a distribuce vakcín je tématem, které vláda nepochybně musí dotáhnout.

👉 Připravili jsme plán pro bezpečný návrat žáků do škol, aby nehrozilo, že se s náběhem na běžný život zase začne zhoršovat situace. Návrh najdete zde: http://bit.ly/NavratDetiDoSkol. Představili jsme jej ministrovi školství a shodli se na většině bodů. Chceme však pilotní projekty a preferujeme kvalitní neinvazivní PCR testy. Kapacity jsou a vláda by neměla opakovat polovičaté řešení při testování ve firmách.

👉 Díky našemu společnému postupu vláda přehodnotila svá opatření a umožnila lidem vycestovat za sportem v rámci hranic okresu. Mrzí mě nicméně, že byla zcela hluchá k našemu návrhu zrušit nesmyslnou povinnost nosit roušku v místech, kde je člověk sám (sněmovna se svým pátečním hlasováním usnesla, že by vláda toto měla zrušit), nebo umožnit lidem jet na jejich vlastní chatu s rodinou.

Sněmovna dnes ve svém usnesení, které jsme s Piráty a STAN předložili, požádala vládu, aby ukončila zákaz lidem cestovat mezi okresy nejpozději k datu 6.4. Možnost vycestovat na vlastní chatu či zahradu, což samo o sobě není epidemiologicky rizikové, však už sněmovna svou většinou nepodpořila.

Budeme se dále snažit na jednáních (a radši s ministry než s premiérem, který je zkrátka, pardon, dost mimo), aby vláda výše zmíněné věci napravila. Nevzdáváme snahu zlepšit kompenzace podnikatelům, doufáme v zakomponování našich návrhů a představení strategie pro bezpečný návrat dětí do škol, zajištění kvalitních testů pro firmy a školy a v neposlední řadě řešení distribuce vakcín do regionů. Také je nezbytné již nyní prověřit, zda jsou připraveny kapacity hygieny pro trasování, jakmile budou čísla dostatečně nízká, aby trasování dávalo smysl a bylo funkční.

Na závěr si dovolím: bylo by skvělé, kdyby vláda dokázala spočítat, co funguje, a co nikoli. Jsme přesvědčeni, že některá opatření omezují životy lidí zcela zbytečně a epidemiologické situaci napřímo nepomáhají. Kdyby vláda uměla lépe počítat a pracovat s daty, mohla by situaci zvládat a zároveň výrazně víc šetřit svobodu.“

Ivan Bartos

Zdroj