Manažer Babišova marketingu je zároveň i členem vysílací rady. Došlo k porušení zákona, říká Němcová

4 měsíce starý 24

Senátní komise pro sdělovací prostředky se bude zabývat členem Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Danielem Köpplem. Podle senátorky Miroslavy Němcové (ODS) porušil zákon, když vystupoval ve prospěch hnutí ANO. Expert na marketing a média Köppl ale tvrdí, že je zaměstnancem poslanecké sněmovny a na kampani Andreje Babiše (hnutí ANO) před druhým kolem prezidentských voleb nespolupracuje.

Proti možnému porušení zákona se ozvala senátorka ODS Miroslava Němcová i Piráti. „Babiš opět torpéduje nezávislost médií. Člen jeho kampaňového týmu Daniel Köppl je zároveň členem Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Zákon ale říká, že ,Členové Rady nesmějí zastávat funkce v politických stranách nebo hnutích a vystupovat v jejich prospěch‘,“ uvedli Piráti v neděli na twitteru.

Dále čtěte

Prezidentský kandidát Petr Pavel hovoří na tiskové konferenci ve svém volebním štábu k výsledkům prvního kola prezidentských voleb. (ČTK / Šimánek Vít)

Generál uspěl. Ale s podceňováním venkova se musí skončit. Obrátíme se na miliony domácností s jasným vysvětlením

číst článek »

V reakci na informace o působení Köppla v týmu Andreje Babiše se celou situací chtěla zabývat i senátorka Miroslava Němcová. „Nechám ověřit, zda je vše v souladu se zák. č. 231/2001, par.7, odst.12,“ napsala v neděli na sociální síti.

Zákon porušen byl, tvrdí Němcová

Jak řekla deníku FORUM 24 zkoušela získat nové informace. „Jsem přesvědčená, že tento zákon porušen byl, tak jsem se spojila s panem senátorem Smoljakem, který je předsedou stálé komise pro sdělovací prostředky senátu a dáváme dohromady návrh usnesení naší komise, které by konstatovalo, že podle našeho názoru došlo k porušení zákona.“

Zároveň se Němcová chce obrátit na poslaneckou sněmovnu a její volební výbor. Ten se musí tímto tématem zabývat a pokud shledá, že byl zákon porušen, může odvolat Köppla odvolat z velké mediální rady. 

„Zároveň jsem sondovala, jaká je situace v Radě pro rozhlasové a televizní vysílání samotné. Mám informace, že už tam byl podán nějaký občanský podnět na přezkoumání této věci a že se tím rada bude také zabývat. Nemám to přímo od právníka, ale vyjádření právníka je prý takové, že podle jeho názoru došlo také k porušení zákona,“ dodala na dotaz deníku FORUM 24.

Není to tak, že bych to na tvrďáka zkusil

Podle Köppla ale působením jako asistent místopředsedy sněmovny Karla Havlíčka (hnutí ANO) zákon neporušuje a v týmu, který spolupracuje s expremiérem Andrejem Babišem na kampani před druhým kolem prezidentských voleb prý není. „Přijde mi zvláštní, že to, že jsem členem volebního týmu ani štábu, tak to vědí lépe, než to vím já. Škoda, že nevím já, že jsem členem,“ řekl deníku FORUM 24 Köppl.

„Být asistentem není proti zákonu o rozhlasovém a televizním vysílání. Není to ve střetu,“ dodal člen Rady pro televizní a rozhlasové vysílání. Podle jeho slov je asistentem místopředsedy sněmovny a zaměstnává ho dolní komora parlamentu. Na stránkách sněmovny ale mezi asistenty místopředsedy Havlíčka jeho jméno chybí. „Konzultoval jsem to s právníky, není to tak, že bych to na tvrďáka zkusil. Je zvláštní, že se nezeptali. Měli by si tu informaci ověřit,“ uzavřel Köppl.

Dále čtěte

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Svoboda potřebuje nezávislá média. Podpořte nás a buďme společně silnější

číst článek »

„Je tam jasně řečeno, že nesmí být ve funkcích, což asi pan Köppl není, ale nesmí jednat, vystupovat v jeho prospěch. Jestliže v přímém přenosu z volebního štábu hnutí ANO komentujete za toto hnutí, což pan Köppl dělal v průběhu sobotního odpoledne, kdy se sčítaly výsledky prezidentských voleb, a zároveň včera večer v Událostech České televize vystupuje opět jako zástupce tohoto hnutí a komentuje tam, jak se připravuje na druhé kolo kampaně, tak je to zcela jednoznačné. Kvůli tomuto bych zrovna zákon neměnila. Tady je to jednoznačná věc,“ uvedla senátorka Němcová s tím, že se určitě můžeme bavit o tom, jestli je třeba ten zákon zpřesnit. Působení Daniela Köppla je podle ní ale poměrně jednoznačné.

Podobnou situací se poslanci zabývali, když členka Rady České televize Hana Lipovská kandidovala ve sněmovních volbách za Volný blok. „Pouhá kandidatura není působením ve prospěch té strany,“ argumentoval při projednávání na plánu sněmovny předseda strany Volný blok Lubomír Volný. Lipovská byla ale i přes to z Rady ČT odvolána.

Zdroj