Manželé žalují Google za to, že je jeho Mapy poslaly do oblasti, kde je okradli ozbrojení zloději

před 2 měsíce 79

Manželé Jason a Katharine Zoladzovi z amerického Los Angeles používali k navigování během své loňské dovolené v Jihoafrické republice aplikaci Mapy Google. Využili je také během cesty ze svého ubytování na předměstí Kapského Města na letiště, kde měli vyměnit pronajaté auto za SUV, kterým se chtěli vydat na výlet do rezervace v poušti Kalahari. Podrobnosti přináší americký deník The Mercury News.

Mapy Google Zoladzovým poradily, aby odbočili vlevo na silnici New Eisleben Road, která vede přes čtvrť Nyanga a oblast označovanou „Pekelný běh“ („Hell Run“). Tuto přezdívku si lokalita vysloužila kvůli opakovaným násilným útokům na turisty v pronajatých autech. Místní gangy zde útočily na turisty mimo jiné i proto, že časté dopravní zácpy stěžovaly obětem možnost úniku.

Brutální přepadení v Jihoafrické republice

Krátce před devátou hodinou dopoledne zastavil manželský pár na červené a jejich auto během krátkého okamžiku obklíčili ozbrojení muži. Jeden z nich prohodil oknem na straně řidiče dlažební kostku, čímž Jasonu Zoladzovi zlomil dolní čelist na několik kusů a prořízl mu kůži a svaly až na kost. Muž následně upadl do krátkého bezvědomí.

Poté útočníci vytáhli dvojici z auta a několikrát vystřelili do vzduchu. Poté, co Zoladzovým ukradli hotovost, platební karty a mobilní telefony, utekli a zanechali Jasona krvácejícího a dezorientovaného. Ten se následně s Katharine snažil dostat na policejní stanici, což se nakonec podařilo.

Policista doprovodil pár do nemocnice, kde Jason podle žaloby podstoupil tříhodinovou operaci pod vedením dvou různých chirurgů. Nyní žije se čtyřmi kovovými destičkami v dolní čelisti, přetrvávajícími bolestmi a necitlivostí. V budoucnosti se pravděpodobně nevyhne nutnosti dalších operací.

Žaloba na Google

Katharine v nemocnici mluvila s americkým konzulární úředníkem, kterému ani nemusela říkat, kde k útoku došlo. „Konzulární úředník uvedl, že na stejné trase byli napadeni i další Američané a že představitelé Spojených států a Jihoafrické republiky již nějakou dobu jednají s Googlem a snaží se dosáhnout toho, aby Mapy Google přestaly posílat lidi na mezinárodní letiště v Kapském Městě touto cestou.“

Manželé následně podali na Google žalobu. Ačkoli se může zdát absurdní vinit aplikaci z této nesporně nepříjemné události, žaloba má docela racionální základ. Američtí a jihoafričtí představitelé totiž v minulosti několikrát varovali Google, že jeho Mapy opakovaně posílají turisty na trasu, kde na ně číhají zloději. Technologický gigant však napříč varováním žádným způsobem nezakročil.

Gangy lupičů číhaly na turisty cestující v pronajatých autech a „přepadávaly auta tak, že házely cihly nebo velké kameny do oken, násilně napadaly cestující a kradly cennosti“, uvádí se v žalobě. Oběti podle žaloby bývaly ponechány na místě „zraněné, zmrzačené nebo mrtvé“.

Změna přišla až tři týdny po napadení

Představitelé Kapského Města později dvojici sdělili, že i oni se snažili sejít se zástupci Map Google, aby tento problém vyřešili. K tomu nakonec došlo až tři týdny po napadení manželů Zoladzových, kdy Google souhlasil s tím, že Mapy Google přestanou směrovat uživatele přes tuto oblast.

Mluvčí Googlu José Castañeda ve středu 31. ledna večer v prohlášení uvedl, že společnost žalobu přezkoumává. „Bezpečnost řidičů bereme velmi vážně,“ řekl Castañeda. „Při zajišťování tras bereme v úvahu celou řadu faktorů – například šířku silnice, její přímočarost a odhadovanou dobu jízdy – a neustále pracujeme na zlepšování našich tras.“

Google tak, jakožto poskytovatel populární navigační služby, čelí otázkám o tom, jakou míru zodpovědnosti nese za bezpečnost uživatelů řízenou algoritmy a mapovými daty. Soudní spor může přinést nové precedenty v oblasti digitálních služeb a jejich vlivu na reálný svět, zvláště pokud jde o bezpečnost uživatelů v rizikových oblastech.

Přečtěte celý článek