Masakr v Buči? Stejně se Rusové chovali v každém okupovaném městě, řekl Zelenskyj

4 měsíce starý 28

EU by si podle Zelenského měla stanovit datum, ke kterému přestane odebírat ruský plyn. „Jenom tehdy ruská vláda pochopí, že musí hledat mír,“ řekl ukrajinský prezident litevskému parlamentu. Zákaz dovozu ruského plynu je podle něj jediným způsobem, jak ukázat, že má Západ vůli zastavit válečné zločiny.

Zelenskyj, který ohledně situace každý den jedná se západními spojenci, připomněl litevským poslancům i zprávy o zabíjení civilistů v Buči nedaleko Kyjeva a dodal, že taková místa jsou po celé Ukrajině všude tam, kde byli ruští vojáci delší dobu. „Okupanti se v těchto (městech, obcích) chovali stejně jako v Buči,“ uvedl prezident.

Otázka embarga na ruský plyn provází EU od počátku ruské invaze na Ukrajinu. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell v pondělí po jednání ministrů zahraničí členských zemí prohlásil, že všechny země bloku omezují závislost na ruském plynu a ropě, na ukončení dovozu se ale neshodly.

Zatímco například většina států východního křídla unie podporuje co nejrychlejší ukončení dovozu ruských fosilních paliv, Německo, Maďarsko či Rakousko chtějí takové rozhodnutí z ekonomických důvodů oddálit.

Zdroj