Masky, barvy a hudba zaplavily Washington. Američané oslavili masopust průvodem Mardi Gras

před 2 týdny 31

Tento týden se slaví masopustní úterý, tedy začátek 40denního půstu před příchodem Velikonoc. Ve Spojených státech se této oslavě říká Mardi Gras podle francouzského názvu svátku. Nejbouřlivěji se slaví v kolébce jazzu v New Orleans v Louisianě. I hlavní město Washington zažilo o víkendu svůj masopustní původ plný tance a veselých masek, pořádá ho od roku 2017. Prošel přístavní promenádou u řeky Potomac.

Od stálého zpravodaje Washington 11:09 12. února 2024

Na nábřeží ve Washingtonu v Marině, která je plná zaparkovaných jachet, se slaví Mardi Gras, slaví se masopust, prochází veliký průvod alegorických vozítek. Na čele průvodu jde soubor bubeníků, který razí cestu.

Zábava, hudba a převleky. Poslechněte si reportáž z Mardi Gras

Z alegorického vozíku s obrovskou rybou rozhazují čtyři maskovaní lidé korále a sladkosti, všichni se po nich natahují.

Průvodem proplouvala i loď plná pirátů, ovšem mrtvých pirátů, kteří ne a ne zmizet z tohoto světa.

Podle paní Debie, z jejíž pomalovaného obličeje jde skutečně strach, představuje alegorický vůz posádku kostlivců. Pro ni je masopust příležitostí vymyslet s kamarády a se sousedy něco legračního a pak si to pořádně užít.

Pro Seana v masce černého havrana s velkým zobákem je hlavní mít k masopustu ten správný postoj. Je to oslava a uvolnění. I když je někdo jinak velmi vážný a solidní, při oslavě Mardi Gras se může chovat naprosto bláznivě.

Barvami Mardi Gras jsou fialová symbolizující spravedlnost, zelená – víru a zlatá – sílu | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Důležité je mít nějakou neuvěřitelnou masku, ve které člověk odloží všechno špatné, co v něm je, a další den se od toho může očistit. Barvami Mardi Gras jsou fialová symbolizující spravedlnost, zelená – víru a zlatá – sílu. A právě paní Tonya takovými barvami hýří. Na Mardi Gras se přišla podívat poprvé.

Oblékla si úpletové šaty, které jsou tmavě fialové, na hlavě má čelenku s růžky a kolem nohou má obmotané zlaté řetězy jako z vánočního stromečku.

Pavel Novák

Přečtěte celý článek