Masové střelbě v USA přihlíželo 800 policistů. Tragédii měla předcházet hádka útočníka

před 2 měsíce 56

Měla to být oslava plná radosti. Tým amerických fotbalistů Kansas City Chiefs na své domácí půdě oslavoval vítězství v Super Bowlu. Hvězdy stály na pódiu a radovaly se se svými fanoušky. V centru města se v den oslav pohybovalo asi milion lidí.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Hrůzné oslavy Super Bowlu. Video ukazuje hrdinný zásah proti útočníkovi

Mezi nimi bylo také více než 800 policistů, kteří dohlíželi na klid a pořádek. Ani takové množství strážců zákona ale nedokázalo zabránit tragédii. Někdo v davu začal střílet. Podle americké CNN došlo k začátku střelby ještě v době, kdy hráči amerického fotbalu stáli na pódiu.

List Daily Mail napsal, že střelci byli nejméně dva, policie ovšem hlásí, že zadržela tři podezřelé. V chaosu a křiku agresoři strefili palnou zbraní přes 20 lidí. Jeden člověk padl k zemi mrtvý. Nejprve se spekulovalo o tom, že šlo o místního DJ. Obětí ale byla rozhlasová moderátorka Lisa Lopezová-Galvanová. Oznámil to její zaměstnavatel na sociálních sítích.

Mezi zraněnými bylo i devět dětí. Hned několik z nich teď leží v nemocnici v kritickém stavu.

Videa na sociálních sítích ukazují, že do zpacifikování střelce se zapojili nejen policisté, ale i samotní civilisté. Policie v souvislosti se střelbou zadržela tři osoby a nyní zjišťuje, jakou roli v incidentu hráli.

Vyšetřovatelé prozatím tápou, jaký byl motiv útoku. Policejní zdroj pro web televize CBS naznačil, že možná nešlo o čin extremistů nebo teroristický útok.

Jaký byl motiv střelce?

„Zdroj z bezpečnostních složek řekl, že střelba mohla být důsledkem hádky nebo sporu, který se zvrhl v násilí,“ uvedl web CBS News.

„Je to obrovská tragédie. Nenapadlo mě, že se něčeho takového v Kansas City dočkáme,“ řekl starosta města Quinton Lucas s tím, že všichni hráči i další členové týmu Chiefs jsou v pořádku. Posléze to potvrdil i klub.

„Jsme hluboce zarmouceni tím, co se na konci oslav u Union Station stalo. Oběti, jejich rodiny a celé Kansas City jsou v našich srdcích,“ uvedl klub. „A můžeme potvrdit, že všichni hráči, trenéři, realizační tým i jejich rodiny jsou v pořádku,“ dodal.

Americký prezident Joe Biden střelbu označil za „hluboký zásah do americké duše“. A současně vyzval občany, aby tlačili na Kongres a přiměli ho tak k zákazu útočných střelných zbraní s vysokokapacitními zásobníky.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Swiftová vyhrála nad časem. Na Super Bowl přeletěla půl světa tryskáčem, aby podpořila lásku

Přečtěte celý článek