Máte už jen dva dny, abyste Facebooku a Instagramu zakázali použít svoje data pro trénink umělé inteligence

před 4 týdny 178

Meta chce použít osobní informace, včetně fotek dětí a blízkých, vlastních výtvorů a příspěvků, za které se člověk po letech už může i trochu stydět.

Zatímco lidé na celém světě s tím nemohou nic dělat, občané EU mají možnost proti takovému používání svých osobních údajů vznést námitku.

Více informací: Aby umělá inteligence (AI) fungovala, potřebuje se nejprve tzv. natrénovat. K tomu potřebuje obrovské množství dat. Na sociálních sítích se takové údaje nacházejí, proto je chce Meta využít. V EU jsou však osobní informace přísněji chráněny, například legislativou GDPR.

  • Meta nežádá o povolení k používání těchto dat, ale využívá „oprávněného zájmu“. Tvrdí, že tyto informace potřebuje, aby mohla dále podnikat.
  • Při tomto postupu má sociální síť pouze povinnost informovat uživatele, že bude jejich údaje používat. Ti mohou poslat námitku.
  • Meta si svou povinnost splnila, ale udělala to tak, aby jí co nejméně lidí řeklo ne.
  • Většina uživatelů informaci o tréninku AI ani nepostřehla. Stačí přitom jen dvě až tři minuty a člověk své údaje lépe ochrání.

Kdo chce proti použití svých údajů na trénink AI něco namítnout, musí vyplnit formulář na Facebooku nebo Instagramu, případně se k němu proklikne z centra ochrany soukromí (kliknutím na odkaz „právo namítat“ v závěru textu). Musí to však stihnout do 26. června.

Proč je to důležité: Trénink AI je komplikovaný proces. Nemusíme mu úplně rozumět, ale vyplatí se vědět alespoň jednu věc: pokud už je umělá inteligence natrénovaná, nelze z ní odstranit údaje nějakého konkrétního uživatele. Pokud tedy lidé do 26. června nepošlou námitku, jejich informace či fotografie mohou být použity a už s tím pak nic neudělají.

Meta neupřesňuje, jak přesně

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Přečtěte celý článek