Matovič odstupuje

4 měsíce starý 14

Na zasedání vedení OLaNO Matovič navrhl, aby došlo k výměně mezi ním a Hegerem. „Panu Hegerovi můžeme všichni plně důvěřovat,“ řekl Matovič.

Ze slov odstupujícího předsedy vlády vyplývá, že Matovič by v nové vládě zastával post ministra financí. „Nebojte se, dobře bude,“ uzavřel své vyhlášení Matovič.

Předseda parlamentu a strany Jsme rodina Boris Kollár, tento krok podpořil. „Sedmnáct členů našeho poslaneckého klubu bude podporovat premiéra Hegera,“ uvedl Kollár.

„Vítám tento krok premiéra Igora Matoviče, kterým se ukončí krize v koalici, kterou jsme nechtěně traumatizovali celé Slovensko. Pevně věřím, že se semkneme a budeme to společně táhnout dál,“ dodal Kollár.

Předsedkyně strany Za lidi Veronika Remišová ocenila Matovičovo státnické gesto, které dává koalici šanci na nový začátek.

„Zbytečné konflikty v koalici škodí Slovensku a v průběhu pandemie koronaviru jsou urážkou občanů bez ohledu na to, zda probíhají v parlamentě, ve vládě nebo na koaličních radách,“ řekla Remišová. „Chceme, aby se vzájemná komunikace a spolupráce v rámci koalice zásadním způsobem zlepšila a dnešní rozhodnutí je krokem k tomu, aby se nám to společnými silami povedlo,“ dodala předsedkyně strany Za lidi.

Remišová zdůraznila, že po 12 letech vlády Směru je tato koalice první, která skutečný zájem očistit Slovensko od korupce a získala velký mandát. Současná vládní koalice OLaNO, Jsme rodina, SaS a Za lidi disponuje v parlamentě ústavní většinou.

Heger vzápětí poděkoval za podporu. „Nesmírně si ji vážím. Požádám o podporu také stranu Za lidi a stranu Svoboda a Solidarita Richara Sulíka o podporu,“ uvedl Heger. „V případě, že jejich podporu získám, zítra požádám paní prezidentku o setkání, abychom se dohodli na dalším postupu,“ dodal Heger.

Postoj Sulíkovy strany zatím není jasný. Svoboda a Solidarita (SaS) totiž požadovala nejen Matovičovu demisi, ale jeho odchod z vlády. Pokud se Matovič stane ministrem financí, není jasné, zda SaS novou vládu podpoří.

Vládní krize propukla asi před měsícem, kdy Matovič tajně dovezl ruskou vakcínu Sputnik na Slovensko. SaS požadovala jeho odchod z vlády. Už delší dobu byly zřejmé rozpory mezi Matovičem a Sulíkem.

Zdroj