Mbappého ego by už Rozehnal netrpěl: Štve mě, v PSG dává až moc najevo svoji cenu

3 měsíce starý 64

Ego Kyliana Mbappého, teprve 23letého hráče, zřejmě bobtná do rozměrů, které mohou francouzský fotbalový kolos brzdit a k tomu extrémně dráždit fanoušky.

„Jako bývalého hráče a hlavně fanouška – protože PSG sleduji a budu sledovat do konce života – mě to mrzí. Jestli je pravda, že díky nové smlouvě získal pravomoci a rozhodovací schopnosti, udělal klub špatnou věc. O peníze mi nejde,“ uvádí Rozehnal, který pod Eiffelovkou hrál v letech 2005 až 2007. Ještě v době před příchodem katarských majitelů, jejichž finance udělaly z PSG superklub, pro který není nic nemožné.

Klub v roce 2017 přivedl Brazilce Neymara za 222 milionů eur a hned další léto koupil Kyliana Mbappého za 180 milionů eur. Právě tyto dva drahokamy do sebe zvláště poslední dobou narážejí. Mbappému se nemá líbit, že není nedotknutelným králem pařížské party, do toho má mít výhrady k tomu, jakým způsobem s ním nakládá trenér Christophe Galtier. Po květnovém prodloužení smlouvy optikou kritiků nabyl dojmu, že si může dělat, co se mu zachce. A pokud v něm byl nějaký zbytek smyslu pro týmovost, tak o něj přišel.

Nový kontrakt mu má podle New York Times vynést přes 80 milionů eur na sezonu a zaručovat řadu významných pravomocí.

Mbappé se choval špatně už před novou smlouvou

Informace deníku L'Equipe hovoří o tom, že v současnosti je mistr světa z roku 2018 mimořádně náladový. „Jeden den přijede do tréninkového centra, na všechny se usmívá, vtipkuje a zdraví. A druhý den přijde beze slova, na nikoho se nepodívá. A tak je to od začátku sezony,“ citoval list svůj anonymní zdroj.

„Uznávám ho jako hráče. Ve svém věku je jedním z nejlepších na světě. Ale pokud jedná drze, chce rozhodovat… Někdy i jeho chování na hřišti rozhodně není ideální, například když nedostane přihrávku. Slušně řečeno mě to štve,“ míní Rozehnal, reprezentační stoper z éry kouče trenéra Karla Brücknera. „Nikdy jsem takové typy fotbalistů neměl rád, jakkoli mohou být rozdíloví. Do kabiny – a zvlášť mezi největší hvězdy Lionela Messiho a Neymara – to nepřináší pohodu.“

Mbappého manýry jsou podle 42letého Rozehnala dobře viditelné i v televizi. „To musí fanoušky štvát. A že PSG má po celém světě opravdu velkou základnu příznivců. Pokud se daří, klub předvádí hezký fotbal, hráči odvádí na hřišti maximum a nemají takové výroky, vyjádření a gesta, jsou fanoušci na jejich straně. Ale když poslední věc neplatí, pramení z toho celková negativita.“

Zároveň si někdejší obránce Lazia Řím, Newcastlu, Brugg nebo Hamburku nemyslí, že by byl Mbappé podle neverbální komunikace po podpisu luxusní smlouvy egoističtější než předtím.

„Už před podepsáním nové smlouvy byl typem, který si nezdravě uvědomuje svoji kvalitu, cenu a důležitost. Z pohledu diváka cítím, že to dává najevo. Chce kopat všechny standardní situace, penalty, občas se během zápasu urazí a nepokračuje v akci. To je nepřijatelné. Jako trenér i spoluhráč bych se rozskočil. Ať už jste nejlepší na světě, nebo ne, nemělo by se to dít. Nevím, jestli se to ještě zhoršilo, ale podobné manýry už tam byly dříve. Záleží na kouči i ostatních hráčích, jak si ho srovnají. Otázkou je, jestli to v aktuální situaci ještě jde,“ komentuje Rozehnal.

Prodejte ho, dělá mi tam binec

Šanci na zlepšení stavu věci hatí zprávy z mnoha renomovaných míst, podle kterých je mladý Francouz natolik uražený, že chce odejít pryč. Byl by podle Rozehnala odchod nejlepším řešením pro všechny strany?

„Kdyby měl 100procentní nasazení, hrál týmově, jeho přínos by byl neocenitelný, nechal bych si ho. Ale nyní – pokud je všechno, co se píše, pravda – bych ho upřímně jako majitel, trenér nebo kdokoli jiný nechtěl. Ano, Neymar také má své mouchy, stejně tak Messi, když se nevyspí dobře. Nicméně pokud máte v týmu hráče, který vyloženě rozděluje fanouškovskou obec, možná i kabinu, v případě zajímavé lukrativní nabídky bych do toho řízl. Spory mezi Mbappém a Neymarem už jsou v médiích nekonečným příběhem. Podle mě by to fanoušci uvítali a PSG je natolik silný klub, že by fungoval i bez Kyliana.“

Rozehnal razí názor, že ani trenér s daleko větším věhlasem – než kterým disponuje úspěšný, ale ne tolik známý Galtier – by zhrzenou megastar nedokázal umravnit. Naopak současný kouč má mít ty nejlepší předpoklady, aby situaci řešil nejlépe, jak to jen jde. „Christophe Galtier na mě vždy působil inteligentním dojmem. Vyzařoval z něj přirozený respekt, měl zajímavé výsledky v Saint-Étienne nebo Lille. Možná je to trenér, který nemá top jméno ve světě. Ale nebojí se jednat,“ zdůrazňuje český exfotbalista, který má ve sbírce titul z Francie, Belgie nebo i bronzovou medaili z Euro 2004.

„Kdyby měl 100procentní nasazení, hrál týmově, jeho přínos by byl neocenitelný, nechal bych si ho. Ale nyní – pokud je všechno, co se píše, pravda – bych ho upřímně jako majitel, trenér nebo kdokoli jiný nechtěl.

Jako příklad uvádí fakt, že Galtier se neostýchá ze hry stáhnout Lionela Messiho dvacet minut před koncem zápasu, na což dříve nebyl sedminásobný vítěz Zlatého míče zvyklý. „Trenér tak nedělá kvůli tomu, aby si zvýšil sebevědomí, udělal se zajímavým. Takže by to teoreticky mohl být on, kdo řekne: ‚Ok, tak Mbappého prodejte, dělá mi tam binec.‘ Teď trochu přemýšlím nahlas, ale vedení by se na tento popud mohlo rozhodnout Mbappého prodat, když tedy chce sám odejít.“

Zdroj