Média: Srbsko vypovědělo Rusku, která kritizovala invazi na Ukrajinu

před 5 měsíce 98

foto Ilustrační foto - Demonstrace proti ruské invazi na Ukrajinu v centru srbské metropole Bělehradu, 24. prosince 2022.

Bělehrad - Srbsko nařídilo odjezd ze země Rusce, která kritizovala invazi na Ukrajinu. Podle úřadů balkánské země představuje bezpečnostní hrozbu, na opuštění země dostala měsíc, uvedla dnes stanice Nova.rs.

Jelena Koposovová se před čtyřmi lety přestěhovala z Petrohradu do městečka Sopot jižně od Bělehradu. Když únoru 2022 zahájilo Rusko plnohodnotnou invazi na Ukrajinu, byla mezi 25 v Srbsku žijícími Rusy, kteří se zúčastnili protiválečné demonstrace. V půli ledna obdržela dopis od srbského ministerstva vnitra, které zamítlo její žádost o trvalý pobyt v Srbsku a nařídilo jí opustit zemi do 30 dnů.

Na případ podle stanice Nova.rs upozornilo sdružení Ruská demokratická společnost. To loni zahájilo petici adresovanou srbskému prezidentu Aleksandaru Vučičovi, která vyzývá k zastavení pronásledování protiválečných aktivistů v Srbsku.

Srbské úřady zakladatele Ruské demokratické společnosti Pjotra Nikitina loni v červenci dva dny držely na bělehradském letišti a odmítaly ho vpustit do země. Po zveřejnění případu mu nakonec vstup umožnily. O měsíc později dostala zákaz vstoupit do Srbska místopředsedkyně vlády Černé Hory Jovana Marovičová, známá svou kritikou prezidenta Vučiče.

V Srbsku se podle odhadů srbských médií usadilo po začátku invaze na Ukrajinu několik desítek tisíc Rusů. Atraktivní je Srbsko pro ruské emigranty nejen díky jazykové, náboženské i kulturní spřízněnost, ale i ochotou udělovat jim povolení k pobytu v době, kdy to jiné evropské země neumožňují.

Srbsko je kandidátskou zemí Evropské unie, současně však pěstuje přátelské vztahy s Moskvou a značná část Srbů vnímá Rusko pozitivně. Pod Vučičovým vedením Srbsko sice odsoudilo ruskou invazi na Ukrajinu, odmítlo se však připojit k protiruským sankcím.

Z pozice šéfa tajné služby BIA, která se k žádostem cizinců o pobyt v Srbsku ze zákona vyjadřuje, byl loni v listopadu odvolán proruský politik Aleksandar Vulin. Spojené státy na něj předtím uvalily sankce s tvrzením, že napomáhal Moskvě v jejích aktivitách. Šéf ruské tajné služby FSB Alexandr Bortnikov naopak v lednu udělil Vulinovi medaili za "profesionalitu a spolupráci mezi srbskými a ruskými službami".

Agentura Bloomberg s odvoláním na dvě osoby obeznámené se situací minulý týden uvedla, že ministerstvo zahraničí v Moskvě nařídilo ruským diplomatům, aby se snažili dosáhnout postihů těch Rusů, kteří vystupují proti prezidentu Vladimiru Putinovi a podporují Ukrajinu, a to především v těch zemích, které dosud k válce zachovávají neutrální postoj.

Přečtěte celý článek