Média: Zelenskyj přijede do USA, setká se s Bidenem a vystoupí v Kongresu

5 měsíce starý 39

foto Ilustrační foto - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na tiskové konferenci po setkání se svým švýcarským protějškem Ignaziem Cassisem v Kyjevě, 20. října 2022. Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy, attend a news conference with Swiss President Ignazio Cassis after their meeting in Kyiv, Ukraine, Thursday, Oct. 20, 2022. (AP Photo/Efrem Lukatsky)

Washington - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj by měl ve středu nečekaně navštívit Spojené státy. Informovala o tom dnes americká média, podle nichž se ve Washingtonu setká se svým americkým protějškem Joem Bidenem a vystoupí rovněž s projevem před členy obou komor Kongresu. Oficiální místa dosud návštěvu nepotvrdila. Jednalo by se o první zahraniční cestu hlavy ukrajinského státu od začátku ruské invaze v únoru tohoto roku.

Podle stanice CNN, která se odkazuje na dva zdroje obeznámené s přípravou cesty, by měl Zelenského přijmout v Bílém domě prezident Biden. Spojené státy by současně měly oznámit nový balíček vojenské pomoci Ukrajině, který má zahrnovat systém protivzdušné obrany Patriot. Bílý dům Zelenského návštěvu zatím nepotvrdil.

Informaci o chystaném Zelenského vystoupení před Kongresem publikoval jako první server Punchbowl News s odkazem na devět svých s věcí obeznámených zdrojů. Zprávu následně zveřejnila agentura Reuters a přinesl ji též server Axios. Punchbowl News také uvedl, že Zelenskyj by se měl setkat s vedením Kongresu a šéfy Demokratické i Republikánské strany ve výboru pro národní bezpečnost.

Předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová dnes podle Reuters uvedla, že ve středu večer se bude konat zasedání Kongresu, které bude mít "velice zvláštní zaměření na demokracii". Pelosiová neupřesnila, čeho se bude zasedání týkat, její kancelář na žádost o komentář k údajné návštěvě Zelenského bezprostředně nereagovala.

Zelenskyj od začátku ruské invaze podnikl několik cest po Ukrajině, při nichž zavítal do regionů osvobozených od okupační armády. Dnes navštívil vojáky ve městě Bachmut v Doněcké oblasti, kde se nyní odehrávají nejtěžší boje mezi ukrajinskými obránci a ruskými invazními jednotkami. Podle deníku Ukrajinska pravda Zelenskyj od vojáků v Bachmutu obdržel vlajku, aby ji předal představitelům západních zemí, které podporují Ukrajinu.

Zdroj