‚Měl skvělý jižanský hlas.‘ Přítelkyně zavražděného Floyda u soudu mluvila o vztahu i drogové závislosti

3 měsíce starý 36

Svědectvím přítelkyně zemřelého ve čtvrtek pokračoval proces s bývalým policistou Derekem Chauvinem, který je obviněn z vraždy černocha George Floyda. Pětačtyřicetiletá Courteney Rossová porotě popsala jejich společný boj se závislostí na drogách a vzpomněla i na seznámení a první polibek. O nejdůležitějších bodech čtvrtého dne ostře sledovaného procesu informovaly agentury AP a Reuters.

Washington 23:03 1. dubna 2021

Courteney Rossová, přítelkyně zavražděného George Floyda. | Zdroj: Reuters

Šestačtyřicetiletý Floyd zemřel loni 25. května poté, co se jej policie snažila v Minneapolisu zatknout na základě udání, že chtěl v samoobsluze zaplatit padělanou bankovkou. Podle policie se Floyd strážníkům vzpouzel a byl pod vlivem alkoholu či drog. Na videu zachyceném kolemjdoucím je vidět policista, který Floydovi klečí na krku, zatýkaný se přitom v tu chvíli už nesnaží bránit a opakovaně říká, že nemůže dýchat. Po chvíli ztratil vědomí a o později zemřel v blízké nemocnici.

Prokuratura Rossovou předvolala ve snaze Floyda před porotou polidštit a ukázat, že byl více než statistikou, píše AP. Svědectví jeho přítelkyně může porotcům i přiblížit, jaké je to potýkat se s drogovou závislostí, a pomoci jim s Floydem soucítit.

Policista, který dusil George Floyda, stanul před soudem. ‚Proces století‘ v USA vyvolává bouřlivé emoce

Číst článek

Obhajoba tvrdí, že Chauvin jednal na základě výcviku a Floydovo úmrtí bylo výsledkem nelegálního užívání drog a zdravotních problémů. Pitva prokázala, že byl v době smrti ve Floydově těle přítomný fentanyl a metamfetamin. Argumenty obhajoby může právě svědectví Rossové otupit; odborníci uvádějí, že zatímco pro některé by byla nalezená úroveň fentanylu smrtelná, lidé drogově závislí si na látku běžně vytvoří toleranci.

„Náš příběh se neliší od toho, jak se mnoho dalších lidí stalo závislých na opiátech. Oba jsme se potýkali s chronickou bolestí; mě bolel krk, jeho záda,“ uvedla Rossová. Pár čas od času bral předepsané léky, jindy nelegálně získané drogy. Občas se jim podařilo návyk potlačit, jindy se k drogám vrátili.

„Závislost je podle mě celoživotní boj. Není to záležitost, která se občas objeví; potýkáte se s ní navždy,“ vysvětlila Rossová porotě.

Setkání v útulku

„Je to jeden z příběhů, který vyprávím nejraději,“ odpověděla s úsměvem Rossová na otázku prokuratury, jak se s Floydem v roce 2017 setkala v útulku pro lidi bez domova. Floyd zde pracoval jako ochranka. Rossová tehdy čekala na otce svého syna, unavená po večerní směně v kavárně. Floyd k ní přišel a zeptal se jí, jestli je v pořádku.

Natočila policejní zásah proti Georgi Floydovi. ‚Trpím výčitkami, že jsem neudělala víc,‘ vypověděla u soudu

Číst článek

„Floyd měl takový skvělý, hluboký chraplavý jižanský hlas,“ vzpomínala Rossová. Tehdy si podle ní všiml, že se cítí osamělá, a navrhl, že se spolu pomodlí.

„Bylo to tak milé. V té době jsem ztratila víru v Boha,“ dodala se slzami v očích Rossová. Pár se v ten večer poprvé políbil, a kromě občasných přestávek při různých roztržkách spolu byli až do Floydovy smrti. Často se procházeli kolem jezer v Minneapolisu, která Floyd, jenž vyrůstal v Texasu, ještě tolik neznal. Podle Rossové Floyd zbožňoval svou matku, která zemřela v roce 2018, a své dvě dcery.

ČTK

Zdroj