Merkelová? Pro jedny matka Tereza, pro jiné poslušná oportunistka, tvrdí německý expert

3 týdny starý 10

Patzelt poznamenal, že na Merkelovou se bude vzpomínat jako na novodobou matku Terezu, Evropa ji však neodpustí její migrační politiku, která stále znamená pro Německo katastrofu.

Merkelová skončí ve funkci německé kancléřky poté, co vznikne vláda po volbách do Spolkového sněmu, které se uskuteční tuto neděli 26. září 2021.

Bude německé veřejnosti Angela Merkelová chybět?
Dopadne jako každý jiný vrcholný politik. Jedni budou litovat, druzí budou rádi, že je pryč. Nějakou dobu se budou lidé zabývat rozhodnutími, která učinila, ať pochvalně, nebo kriticky. Pak přijdou nová témata a po deseti letech budou muset vysvětlovat dalším generacím, kdo to vlastně byl. Jméno Merkelové se samozřejmě zapíše do politických a historických knih.

Kde je nebo byla oblíbenější, kde je více respektovaná? Na západě Německa nebo v nových spolkových zemích?
Na Západě. Je to především proto, že protestní strana Alternativa pro Německo (AfD), která Merkelovou veskrze odmítá, tam není tak silná jako na Východě, kde se stala Angela Merkelová pro mnohé téměř nenáviděnou postavou.

Který čin nebo rozhodnutí se vám vybaví v souvislosti s Angelou Merkelovou jako první?
Stejně jako pro mnohé v Německu její pasivní, nechápavý postoj, když migranti uvízlí v Maďarsku přišli do Německa.

Merkelová dopadne jako každý jiný vrcholný politik. Jedni budou litovat, druzí budou rádi, že je pryč. Nějakou dobu se budou lidé zabývat rozhodnutími, která učinila, ať pochvalně, nebo kriticky.

Čím se proslavila doma v Německu?
Především migrační politikou. Pro jedny se tak stala jakousi „matkou Terezou“ Německa a krásnou tváří morálně vznešeného Německa, pro druhé poslušnou oportunistkou, která dala přednost lichotivým titulkům před zabezpečením Německa proti neoprávněné imigraci.

Jaký byl její největší úspěch?
Nejprve prosazení své pozice v CDU proti – bůhvíproč – mnoha kritikům a konkurentům, pak trvalé dosažení první příčky ve všech průzkumech popularity politiků. V důsledku obojího dosáhla velmi mnoha volebních vítězství, i když vždy s menším a menším počtem hlasů.

Nebo byla snad známější v zahraničí?
Lidé v zahraničí viděli především její takříkajíc „čokoládovou stránku“, tedy přátelskou, vyrovnanou, trpělivou, nearogantní, ale rozhodně asertivní šéfku vlády. V zahraničí bylo méně vidět, jak silně vytvořila v Německu atmosféru bezdomovectví pro konzervativce díky svému spojenectví v čele CDU s levicovými a zelenými novináři.

Uškodila si někdy něčím?
Nikdy si úmyslně neublížila. V jižní Evropě však vadil její tvrdý postoj ke krizi eurozóny, v mnoha dalších evropských státech její migrační politika, která tam byla vnímána jako nerozumná a lehkovážná. A ve východní Evropě vůbec neudělala dobrý dojem, když se chovala spíše jako politická morální autorita než jako prostředník mezi nimi a Evropskou komisí.

Co bylo pro Angelu Merkelovou důležitější? Domácí nebo zahraniční politika?
Jako pro každého německého kancléře, i pro ní byly důležité obě tyto politiky. V domácí politice však měla jen malé potíže, protože zde do značné míry dělala to, co chtěla opozice ve Spolkovém sněmu a nejvlivnější média, takže vnitrostranická kritika nemohla účinně vzniknout. A stejně jako u dlouho vládnoucích kancléřů se postupem času stala mezinárodní politika jejím jevištěm, na kterém se cítila nejdůležitější a nejsvobodnější.

Jak by se dala charakterizovat její zahraniční politika?
Dobrá vůle, ale nepodložená znalostí historických souvislostí – a tedy bez strategické vize orientované na budoucnost, která by brala svět takový, jaký je.

Který ze sedmi problémů zvládla Angela Merkelová nejlépe? Bankovní krize (2008), řecká krize (2009), Fukušima (2011), Ukrajina (2014), uprchlická krize (2015), koronavirus (od roku 2020) a Afghánistán (2021).
Angela Merkelová zvládla dobře bankovní krizi a s určitými výhradami také řeckou krizi. Na Ukrajině byla její pozice od počátku nešťastná, protože nemohla ani akceptovat, ani změnit politiku Ruska. Pokud jde o politiku během pandemie koronaviru, Němci byli rádi, že vláda skutečně jednala a nenechala věci jen tak plynout, jako tomu bylo v případě uprchlické krize. Reakce Merkelové na Fukušimu byla bezhlavá nebo oportunistická a její migrační politika byla a stále je pro Německo katastrofou. V Afghánistánu pouze zdědila to, co její předchůdci řešili špatně, ale také nijak nepřispěla k lepšímu konci tohoto dobrodružství pro Německo.

Lze vládnutí Angely Merkelové porovnávat s Helmutem Kohlem? Kdo byl úspěšnější?
Člověk je může porovnat velmi dobře, a pak si uvědomí, jak rozdílné bylo jejích vládnutí. Helmut Kohl se opíral o svou stranu a obvykle odporoval médiím, která ho kritizovala zleva. Merkelová naopak vyhověla přáním médií a popřela všechna varování z řad své strany. A současný úpadek CDU přichází v důsledku politiky Merkelové. Helmut Kohl uvažoval historicky a jednal strategicky, Merkelová naopak uvažuje případ od případu a jedná oportunisticky. A Helmut Kohl měl vždy na paměti zájmy středo a východoevropských států a učinil z nich spojence své politiky, zatímco Angela Merkelová často považovala jejich přání za neoprávněná, čímž způsobila rozkol mezi Německem a jeho východními sousedy.

Kdo udělal pro Německo více?
Jednoznačně Helmut Kohl se svou politikou všestranného budování důvěry, která umožnila sjednocení Německa. Angela Merkelová naopak pomohla změnit EU v transferovou unii a svou migrační politikou způsobila EU i Německu mnoho škod.

Helmut Kohl uvažoval historicky a jednal strategicky, Merkelová naopak uvažuje případ od případu a jedná oportunisticky. A Helmut Kohl měl vždy na paměti zájmy středo a východoevropských států a učinil z nich spojence své politiky.

Na kolikáté místo v žebříčku německých kancléřů byste Angelu Merkelovou zařadil?
Z hlediska doby působení ve vládě a popularity je na vrcholu; z hlediska politické prozíravosti nebo úspěchů při rozvoji naší země se řadí až za Adenauera, Kohla, Brandta a Schmidta.

Jak se prosadila jako žena v mužském světě? A jako první žena ve funkci spolkové kancléřky?
Zřejmě velmi dobře, protože jinak by svůj úřad nezastávala tak dlouho a s tak stabilní pověstí.

Dovolíte si říct jako znalec CDU, že je Armin Laschet adekvátním nástupcem Angely Merkelové a vhodným kandidátem na kancléře? Nebo by byl vhodnější Markus Söder?
Na první otázku nelze předem odpovědět. Ostatně Armin Laschet je stejně jako kdysi Helmut Kohl velmi podceňovaný. Markus Söder je politik, který se velmi dobře projevuje jako debatér a řečník, ale v posledních letech se málo drží zásad a hodně se věnuje oportunismu. To je možná dobré pro volební kampaň, ale od kancléře se očekává víc.

Víte vy osobně, tuší se, jak bude Angela Merkelová žít dál? Odejde úplně z politického života? Bude psát knihy? Nebo se vydá na túru do italských hor?
To všechno ví asi jen její manžel. A proč prostě nepočkáme a uvidíme?

A vyloučil byste, že bude kandidovat v příštích prezidentských volbách v Německu?
Ano, to bych vyloučil. Kdo se jako politik polarizuje tak jako Angela Merkelová, není vhodný pro funkci spolkového prezidenta. Úkolem prezidenta je udržet zemi pohromadě napříč politickými tábory.

Zdroj