Měsíc Ramadán ve znamení klidu zbraní. Saudská Arábie pozastavila vojenské operace v Jemenu

4 měsíce starý 89

Koalice vedená Saúdskou Arábií oznámila, že od středečního rána pozastaví své vojenské operace v Jemenu. Jednostranně vyhlášené příměří má podle koalice pomoci vytvořit pozitivní atmosféru během blížícího se muslimského postního měsíce Ramadánu a zajistit příznivé podmínky nezbytné pro úspěch při vyjednávání mezi stranami konfliktu, napsaly světové tiskové agentury.

Jemen 2:09 30. března 2022

Bojovníci loajální bývalému prezidentovi Alímu Abdalláhu Sálihovi vyčkávají na korbě auta | Foto: Khaled Abdullah | Zdroj: Reuters

Koalice tímto oznamuje pozastavení vojenských operací v Jemenu od šesté ránní (8:00 SELČ),“ uvádí se v prohlášení citovaném saúdskoarabskou tiskovou agenturou SPA. Rozhodnutí přišlo v době mezinárodního úsilí o ukončení jemenské krize a dosažení politického řešení, uvedla SPA. K příměří během ramadánu vyzvala už dříve OSN.

Válka připravila děti v Jemenu o léčbu, jež jim může zachránit život. Lékaři z ciziny do země nemohou

Číst článek

Agentura Reuters vyhlášení klidu zbraní označila za nejvýznamnější krok v mírovém úsilí za poslední více než tři roky. Podle agentury AP však oznámení okamžitě vyvolalo pochybnosti, protože Íránem podporovaní povstalci Hútiové se neúčastní summitu ohledně bojů v Jemenu, který se koná v Saúdské Arábii. Ostatní jednostranná příměří vyhlášená koalicí v posledních dvou letech se rychle zhroutila, dodala AP.

Summit bez povstalců

Summit, který svolala Rada pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC), začal v Rijádu v úterý a očekává se, že potrvá do 7. dubna. Šíitští povstalci podle AP svou neúčast odůvodňují mimo jiné tím, že se setkání koná na území jejich protivníka. Na úterní oznámení příměří ze strany koalice zatím nereagovali.

Izrael, Saúdská Arábie i Spojené arabské emiráty. Vzniká obranný pakt proti náletům dronů

Číst článek

Válka v Jemenu, nejchudší zemi arabského světa, vypukla poté, co se šíitští povstalci Hútíové, které podporuje Írán, v roce 2014 zmocnili hlavního města Saná, odkud vyhnali mezinárodně uznanou vládu prezidenta Abdar Mansúra Hádího. Na její straně se o rok později do boje proti rebelům zapojila koalice v čele se sunnitskou Saúdskou Arábií.

Tento ozbrojený konflikt, který bývá označován za zástupnou válku Saúdské Arábie a Íránu, si vyžádal podle OSN na 380 000 obětí. Většina z nich zemřela kvůli nepřímým příčinám, mimo jiné podvýživě, nedostatku pitné vody či různým nemocem. OSN situaci v Jemenu už několik let označuje za nejhorší humanitární krizi na světě.

ČTK

Zdroj