Města ponořená do tmy. Svět i Česko slaví Hodinu Země

4 měsíce starý 18

Miliony lidí po celém světě vypínají od roku 2007 poslední březnovou sobotu v půl deváté večer světla na znamení zájmu o ochranu planety. Cílem organizátorů akce zavedené Světovým fondem na ochranu přírody (WWF) je atraktivním způsobem upozornit obyvatele naší planety na změnu klimatu. Do kampaně, která se poprvé konala před čtrnácti lety v Sydney v Austrálii, se zapojily více než dva miliony lidí. Během let se tato úspěšná akce rozšířila do celého světa, v Česku se poprvé konala v roce 2010.

Foto: Profimedia.cz

Sydneyská opera během Hodiny Země.

Ani letošní rok není výjimkou. Vypnutím světel si Hodinu Země dnes mezi prvními připomněli mnozí lidé i města v Oceánii. V největším novozélandském městě Aucklandu se tak zahalila do tmy telekomunikační a vyhlídková věž Sky Tower. V metropoli Wellingtonu zhasla světla v budově parlamentu. Místní vláda mimo jiné vyhlásila v zemi stav klimatické nouze, novozélandská premiérka Jacinda Ardernová plánuje do roku 2025 dosáhnout takzvané klimatické neutrality ve veřejných službách.

Foto: Profimedia.cz

Hodina Země v ruském Jekatěrinburgu.

Letošní událost zdůraznila souvislost mezi ničením přírody a koronavirovou pandemií, napsala agentura AFP.

„Ať už se jedná o úbytek ryb v oceánu a řekách, mizení lesů nebo širší úbytek biologické rozmanitosti, stále přibývají důkazy o tom, že příroda trpí,“ uvedl Marco Lambertini, generální ředitel WWF. „A to kvůli způsobu, jakým žijeme naše životy a řídíme naše ekonomiky,“ dodal.

To, jak se stmívají mrakodrapy, sledovali také lidé v Singapuru. 18letý obyvatel hlavního města Ian Tan v rozhovoru pro AFP uvedl, že Hodina Země není jen o „úspoře energie“, akce je podle něj připomenutím dopadu člověka na životní prostředí. Je také přesvědčen, že událost, která probíhá od roku 2007, zásadní vliv na přírodu nemá. „Jedna hodina nestačí na to, abychom si pamatovali, že změna klimatu je skutečným problémem,“ zdůraznil Tan.

Cities around the world are turning off their lights for Earth Hour.

Starting off the event, at 8:30 pm the skylines of Asian metropolises from Singapore to Hong Kong went dark, as did landmarks including the Sydney Opera House https://t.co/ZA2k8B24It pic.twitter.com/iB1ymS4o3Z

— AFP News Agency (@AFP) March 27, 2021

V jihokorejském hlavním městě Soulu potemněla historická brána Namdaemun. V Thajsku zhasly skleněné displeje populárního bangkokského obchodního centra. Dalšími památkami, které měly zhasnout světla při příležitosti Hodiny Země, jsou podle organizátorů Eiffelova věž, Římské koloseum a berlínská Braniborská brána.

Praha například vypne osvětlení Karlova mostu, Národního divadla, Staroměstské radnice, Petřínské rozhledny či památníku na Vítkově. V Brně dnes zhasnou Novou radnici a Obelisk v Denisových sadech, v Olomouci radnici a Sloup Nejsvětější Trojice, v Písku pak rovnou všechny památky ve městě.

Foto: Profimedia.cz

Takto se Praha zhasnutým Karlovým mostem připojila už před 10 lety.

Zdroj