Město, kde stanulo Česko v čele Evropy. Litomyšl je symbolem architektury i fondů EU

4 měsíce starý 140

 Jakub Plíhal

Renesanční zámek v Litomyšli má dva vstupy. Průjezd z nevelkého dlážděného náměstí a boční bránu z ulice. Náměstí nese jméno Václava Havla, který jako prezident přivedl Česko po éře komunismu zpět do sjednocené Evropy. Ulice se jmenuje po spisovateli Aloisi Jiráskovi, jenž svými knihami pomáhal budovat české národní cítění. Prvního července přijížděli přes náměstí do zámku domácí i zahraniční politici zúčastnit se společného zasedání, na kterém Česko převzalo na půl roku předsednictví v Radě Evropské unie.

Někdejší sídlo šlechtických rodů Pernštejnů či Thurn-Taxisů v desetitisícovém východočeském městě dostalo přednost před Prahou. V areálu zapsaném na seznam památek UNESCO přivítal starosta Daniel Brýdl premiéra Petra Fialu z ODS i předsedkyni Evropské komise Ursulu von der Leyenovou. 

"Je to krásné historické město, které dokázalo zdařilým způsobem propojit své historické bohatství s moderní architekturou," vysvětloval Fiala volbu místa pro zahájení předsednictví.

Na okolní budovy šlo v letech 2007 až 2013 skoro 400 milionů korun z evropských fondů. Renesanční fasády samotného zámku jsou sice lehce oprýskané, okolí ale nabízí jiný pohled. Opravený je zámecký pivovar, kočárovna či jízdárna. Naproti přes náměstí stojí barokní chrám Nalezení sv. Kříže a piaristická kolej s moderní přístavbou knihovny, ze které je prosklenými stěnami vidět přímo na zámek. Právě kolej sloužila v den zahájení předsednictví jako zázemí pro novináře.

Využití evropských peněz je podle starosty Brýdla jedním z důvodů, proč se v Litomyšli české předsednictví společným zasedáním vlády a Evropské komise zahajovalo. "Na město to přitáhlo pozornost. Von der Leyenová s Fialou se potkali v rodném bytě skladatele Bedřicha Smetany. Jednání vlády s komisí bylo v našem pivovaru," popsal starosta.

Volbu regionu místo hlavního města ocenila i předsedkyně komise von der Leyenová. "Vyzdvihla schopnost revitalizace města nebo odkaz na setkání středoevropských prezidentů v čele s Václavem Havlem v roce 1994," uvedla vedoucí Zastoupení Evropské komise v Česku Monika Ladmanová, která zajišťovala předsedkyni při návštěvě zázemí.

Premiér Petr Fiala vítá v Litomyšli předsedkyni Evropské komise:

Samotný zámek, kam ministři, eurokomisaři a představitelé obou komor českého parlamentu přijeli, ale na opravu teprve čeká. Národní památkový ústav se snažil získat peníze na jeho opravu už vícekrát, teprve teď ale uspěl. 

"Peníze máme přislíbeny, není ale uzavřeno výběrové řízení na generálního dodavatele obnovy, proto je zatím nemůžeme čerpat," uvedl kastelán zámku Petr Weiss. S opravou má pomoci zhruba půl miliardy korun ze státního programu Národního kulturního dědictví i z evropského Integrovaného regionálního operačního programu.

Pozoruhodné stavby jsou ale v Litomyšli k vidění i mimo historické centrum. Zhruba kilometr od zámeckého areálu stojí budova autobusového nádraží s dřevěnou konstrukcí a nedaleký supermarket v podobném stylu. Evropské dotace využilo město i na stavbu ojedinělého bazénu zapuštěného do země, který splývá s okolní krajinou. Ten je jedním z příkladů, jak se v historickém městě daří i moderní architektuře. Známý je třeba místní kostel Církve bratrské se střídavě nakloněnými střechami. 

"Místní nám věří, že to, co navrhneme, dopadne dobře. V Litomyšli se proto dobře projektuje," uvedl architekt Aleše Burian, který ve městě navrhoval několik objektů včetně přestavby piaristické koleje u zámku. Stojí například za projektem budovy Základní školy T. G. Masaryka, jedné z prvních novostaveb po roce 1989. 

S moderní výstavbou tehdy začínal starosta Miroslav Brýdl z ODS, otec nynějšího starosty Daniela Brýdla. Nástupci v jeho díle pokračují. "Všichni porevoluční starostové se scházíme na obědy, jsme z jednoho středopravého uskupení," připomněl Brýdl mladší. Právě kontinuita v přístupu k architektuře je podle Buriana důležitá. "Na malém městě jsou po sobě jdoucí vedení radnice nucené spolupracovat. Všichni vědí, že projekty i přestavby musí navazovat," popsal.

V Litomyšli navíc sídlí Fakulta restaurování Univerzity Pardubice. V areálu zámku vznikly ubytovací prostory pro studenty i pro hosty. 

Stejně jako jiná místa poznamenala Litomyšl koronavirová pandemie a s ní spojený úbytek turistů. Vedoucí městského informačního centra Blanka Rýdlová uvádí, že bude ještě trvat, než se návštěvnost dostane na čísla z dob před covidem. "V roce 2019 jsme měli 100 tisíc návštěvníků, letos budeme rádi třeba za 80 tisíc," řekla. Chybí hlavně zahraniční turisté, do Litomyšle jezdily tradičně například zájezdy z Japonska. Ty se zatím vracet nezačaly.

Letos se do návštěvnosti podle Rýdlové promítla i válka na Ukrajině. "Evropané se někdy bojí, že jsme blízko války, jezdí třeba méně Španělů. Ubyly nám také německé zájezdy, jezdí spíše jednotlivci," popsala. 

Zahájení českého předsednictví v EU však městu pomohlo. "Velký boom přišel v pondělí 4. července po pátečním zahájení. Přicházel jeden turista za druhým. Lidé, kteří třeba ještě ve městě nebyli, ho najednou chtěli vidět. Vzrostl i zájem o prohlídky města," popsala efekt setkání českých a evropských politiků v historickém městě.

Zdroj