Meta má moderátorům facebooku poskytnout péči o duševní zdraví, rozhodl keňský soud

3 měsíce starý 8

Keňský soud ve středu nařídil společnosti Meta poskytnout adekvátní lékařskou, psychiatrickou a psychologickou péči facebookovým moderátorům v Nairobi, uvedl list The Guardian. Probírají se mnohdy násilným obsahem, což podle moderátorů běžně ústí v depresi, úzkost, posttraumatickou stresovou poruchu a sebevražedné myšlenky.

Nairobi 22:43 7. června 2023

Keňský soud ve středu nařídil společnosti Meta poskytnout adekvátní lékařskou, psychiatrickou a psychologickou péči facebookovým moderátorům (ilustrační foto) | Foto: Dado Ruvic | Zdroj: Reuters

Soud rovněž společnosti, která pro Metu služby správy obsahu poskytuje, zakázal propustit zaměstnance, kteří si na podmínky na pracovišti stěžovali. Případ by mohl mít dopad i na pracovní podmínky dalších moderátorů obsahu po celém světě, kterých je pouhých 15 000.

„Změní to způsob, jakým přemýšlíte a reagujete na věci. Možná bychom si mohli najít jiné zaměstnání, ale budeme schopní si jej udržet? Nejsem si jistý. Už nejsme schopní normálně fungovat,“ uvedl třiatřicetiletý ugandský moderátor Frank Mugisha.

Meta dostala v Irsku rekordně vysokou pokutu. Má zaplatit 1,2 miliardy eur za odesílání dat do USA

Číst článek

Další zaměstnanci uváděli, že je práce znecitlivěla vůči explicitnímu obsahu, nahotě a sebepoškozování. Nejméně jeden člověk ze skupiny, která na Metu, majitele facebooku, podala žalobu, se pokusil o sebevraždu.

První známky nespokojenosti na pracovišti společnosti Sama, jež moderaci obsahu Metě z Keni poskytuje, vyšly na povrch loni. Bývalý moderátor Daniel Motaung podal na obě firmy žalobu, v níž je obvinil z nevhodných pracovních podmínek, snahy potlačit vznik odborů a z vystavování explicitnímu obsahu na pracovišti bez dostatečné psychologické podpory.

„Vzpomínám si na svůj první zážitek, kdy jsem byl svědkem zabití v přímém přenosu... Podvědomě jsem se zvedl ze židle a křičel. Na chvíli jsem téměř zapomněl, kdo jsem a kde se nacházím. Všechno bylo v prázdnotě,“ stojí v jednom ze svědectví předložených u soudu.

Černé listiny

Mnozí zaměstnanci Samy uvedli, že nevěděli, v čem přesně bude jejich práce spočívat, když se o zaměstnání ucházeli. Domnívali se, že se hlásí na role v zákaznických službách.

Meta plánuje zavedení placeného ověřování účtu. Vyzkouší ho na Novém Zélandu a Austrálii

Číst článek

Společnost Sama se letos pokusila propustit 260 moderátorů z důvodu údajné přebytečnosti poté, co se Meta rozhodla změnit poskytovatele moderace obsahu a přejít k evropské firmě Majorel.

Moderátoři, kteří lobovali za lepší podmínky v Samě, se podle britské lidskoprávní organizace Foxglove rovněž ocitli na de facto „černé listině“ a o práci v Majorelu se nemohli ucházet.

Soud v Keni rozhodl, že společnost Sama neposkytla dostatečné odůvodnění nadbytečnosti zaměstnanců, které chtěla vyhodit, a v předběžném verdiktu nařídil obnovení jejich pracovních míst. Samu rovněž označil za pouhého zprostředkovatele a Metu za hlavního zaměstnavatele. Meta se vůči rozhodnutí keňského soudu plánuje odvolat.

„Dnešní rozhodnutí je průlomové, a to nejen pro facebook,“ uvedl ve středu Cori Crider z organizace Foxglove. „Všichni giganti sociálních sítí by měli zpozornět. Doby, kdy se schovávali za outsourcing a vykořisťovali své klíčové bezpečnostní pracovníky, jsou pryč,“ dodal.

ČTK

Zdroj