Meteorologové varovali před sněžením a ledovkou. Hrozí i silný vítr

4 týdny starý 23

 ČTK

ČTK

V Česku se může od čtvrtka tvořit při mrznoucím dešti ledovka, upozornění Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před ní platí do Štědrého dne pro všechny kraje. V severních oblastech země zároveň zesílí ve čtvrtek vítr a v nárazech přesáhne rychlosti 65 kilometrů v hodině. V pátek večer zeslábne, sdělili ČTK meteorologové.

Náledí na silnici. Ilustrační snímekZvětšit fotkuKliknutím zvětšíte Zvětšit fotografii Zvětšit fotografii Zvětšit fotografii gallery 34 fotografií v galerii ›

Náledí na silnici. Ilustrační snímek | Foto: ČTK

Podle nich počasí v Česku ve čtvrtek ovlivní teplá fronta. Sněžení, které se vyskytne odpoledne a večer, se bude od jihozápadu měnit v déšť, který se může na podchlazeném povrchu měnit na ledovku. Na severovýchodě přejde sněžení v déšť podle ČHMÚ v noci na pátek.

Sníh na silnici. Ilustrační snímek

Předpověď na Vánoce: zima se sice vrací, na Štědrý den se má ale oteplit

Před pravděpodobnou tvorbou ledovky meteorologové tak varují nejdříve v Praze, Středočeském, Jihočeském, Plzeňském, Karlovarském, Ústeckém, Libereckém a Jihomoravském kraji a na Vysočině, kde by s ní lidé měli počítat od čtvrtečních 17:00 do pátečních asi 03:00. Od půlnoci na pátek do pátečního dopoledne se pak může ledovka vyskytovat v Královéhradeckém, Pardubickém, Olomouckém, Zlínském a Moravskoslezském kraji.

V oblasti Frýdlantu v Libereckém kraji a na severu Olomouckého a severozápadě Moravskoslezského kraje bude od čtvrtečního rána do Štědrého večera zároveň hodně foukat.

Kabinová lanová dráha z Pece pod Sněžkou přes Růžovou horu na Sněžku (na snímku z 12. května 2021).

Česko zasáhl silný vítr. Na Sněžce byl orkán, v Litvínově spadl vánoční strom

Vítr s nárazy nad 65 kilometrů v hodině tam může lámat větve a stromy a způsobit škody na budovách. Lidé by měli dbát zvýšené opatrnosti při pohybu venku a při řízení vozidel, uvedli meteorologové, kteří totéž radí i v souvislosti s tvorbou ledovky.

Předplaťte si Deník.cz na jeden rok a získejte jedinečné výhody. Nyní ve vánoční slevě a navíc s řadou benefitů. Více zde.

Zdroj