Velmi silné bouřky mohou během úterka zasáhnout jihovýchod Česka. Meteorologové zvýšili stupeň nebezpečí, který v pondělí kvůli hrozícím bouřím vydali pro východní část Čech, Moravu a Slezsko. Hrozí silný vítr, přívalový déšť a s ním spojené rozvodnění řek. Místy mohou padat kroupy. Uvedl to Český hydrometeorologický ústav.

Praha 11:45 23. května 2023

Meteorologové varují také před problémy v dopravě v důsledku silných bouřek | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Výstraha zvyšuje stupeň nebezpečí pro jihovýchodní část Česka. Zároveň přidáváme výstrahu na povodňovou bdělost především pro oblast Beskyd a Bílých Karpat,“ uvedli meteorologové.

Silné bouřky mají přijít na východ Česka od 12.00. Velmi silné bouřky a rozvodnění toků pak hrozí od 15.00. Výstraha potrvá do 20.00.

„První bouře se vyskytly už v ranních hodinách, četnější a intenzivnější budou ale až během odpoledne. Jen výjimečně se vyskytnou v západní a severní polovině Čech, na zbytku území budou odpoledne a večer poměrně četné, a to zejména na Moravě a ve Slezsku,“ vyplývá z výstrahy.

V přívalovém dešti může ojediněle spadnout až 50 litrů srážek na metr čtvereční. Rychlý odtok vody ze svahů podle předpovědi rozvodní malé toky a koryta a zatopí podchody a sklepy. V nejsilnějších bouřích budou padat až dvoucentimetrové kroupy.

Vítr o síle až 70 kilometrů v hodině může lámat větve a vyvracet stromy. Lze očekávat škody na majetku, výpadky v energetice a problémy v dopravě,“ doplnili meteorologové.

ČTK

Nejčtenější

Nejnovější články

  1. Meteorologové varují před velmi silnými bouřkami na jihovýchodě Česka, mohou se rozvodnit řeky

  2. Sestup Herthy je pro Berlín tragédie, srovnání s Unionem se špatně kouše, říká bývalý obránce Hubník

  3. Velká kontrola cen potravin. V Česku nebyl žádný kartel ani nepřiměřené marže, trh se choval přirozeně

  4. Černochová o Řehkovi: Někdy se střetneme, ale to neznamená, že bychom si jeden druhého nevážili

  5. ‚Dokážeme předhonit seizmickou vlnu.‘ Český geofyzik v Nepálu pomáhá varovat před otřesy

  6. Petici proti národnímu parku Křivoklátsko podepsalo přes 11 tisíc lidí. Bude se projednávat ve Sněmovně

Aktuální témata

Prezidentské volby 2023, Webbův teleskop, Inflace, Petr Pavel, Nejbohatší člověk na světě, Vesmírný teleskop Jamese Webba, Ukrajina online, Jak ušetřit na energiích, Rusko, Ukrajina, Vladimir Putin, Volodymyr Zelenskyj, Volební průzkumy, Koronavirus, Film, Statistika nehod, Můj rozhlas, Vinohradská 12, Počasí, Miloš Zeman, Andrej Babiš, Zprávy z domova, Zprávy ze světa, MS hokej 2023

Doporučujeme