Meteorologové prodloužili výstrahu před bouřemi pro východní část Čech, Moravu a Slezsko. Platí do noci na neděli. Na východě země mohou být bouřky velmi silné s přívalovým deštěm a kroupami. Vydatně pršet tam má až do pondělí. Zároveň už nikde v ČR neplatí výstraha před nebezpečím požárů. V sobotu to sdělil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Praha 11:57 20. srpna 2022

Blesk při letní bouřce | Foto: Jiří Špaček | Zdroj: Český rozhlas

Varování před bouřkami platí od sobotních 14.00 do nedělních 02.00. Ve Zlínském kraji, Moravskoslezském kraji a částech krajů Jihomoravského a Olomouckého je výstraha s vysokým stupněm nebezpečí. V opakovaných bouřkách tam ojediněle může spadnout až 70 milimetrů srážek.

Silné bouřky a vydatný déšť zvedaly hladiny řek, některé v noci doáhly druhého povodňového stupně

Číst článek

„V důsledku bouřek očekáváme rychlé vzestupy hladin menších toků nebo i jejich krátkodobé rozvodnění a možnost zatopení podchodů, podjezdů nebo sklepů,“ uvedli meteorologové. Lze podle nich očekávat škody na majetku, výpadky v energetice a problémy v dopravě.

Pro část krajů Královéhradeckého, Pardubického, Jihomoravského, Olomouckého a Vysočiny platí výstraha s nízkým stupněm nebezpečí. Srážkové úhrny by tam ojediněle měly dosáhnout 30 milimetrů.

„V neděli a v pondělí dopoledne může na Moravě a ve Slezsku vydatně pršet. Během tohoto období může spadnout ojediněle kolem 50 mm srážek. Situaci budeme během neděle upřesňovat,“ dodal ČHMÚ.

#bouřky #KonvektivniSkupina
Dnešní ⚡️ scénář podobný tomu včerejšímu - jen na východě našeho území. Supercely nečekáme, ale spíše intenzivní kombinaci deště s bouřkami. Hlavní riziko přívalové srážky - v opakovaných bouřkách může spadnout až 70 mm. Obr: aktuální družice MSG. pic.twitter.com/O03aYfcGgy

— Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) (@CHMUCHMI) August 20, 2022

Výstraha před silnými bouřkami platila od pátku také pro západní a střední části Čech. Nejvíce pršelo v okolí Plzně a v pásu táhnoucím se severojižním směrem přes Prahu a Středočeský kraj. Za 24 hodin tam spadlo 20 až 50 milimetrů vody, ve stanici Zbiroh Švabín dokonce téměř 85 milimetrů.

Některé menší toky se rozvodnily až na druhý povodňový stupeň. Bouřky ale nezpůsobily větší škody, hasiči vyjížděli především k popadaným stromům a odčerpávali vodu.

ČTK

Nejčtenější

Nejnovější články

  1. Meteorologové varují. Východ Čech, Moravu a Slezsko mohou až do neděle trápit silné bouřky

  2. Svatba se ve zlomek momentu proměnila v pohřeb. Izraelsko-palestinský konflikt zasahuje pásmo Gazy

  3. Některé oblasti se stanou obtížně obyvatelnými. To povede k environmentální migraci, míní analytik

  4. Po 20 letech znovu v Mnichově. ‚Jde o to, kdo bude mít ten svůj večer,‘ těší se Špotáková na finále

  5. Zbraně, munice a další zásoby. Biden nařídil vyčlenit 775 milionů dolarů na pomoc Ukrajině

  6. Nejdřív začínám duší, pak oblékám tělo, říká módní návrhářka. Co znamená slow fashion terapeut?

Aktuální témata

Komunální volby 2022, Senátní volby 2022, Webbův teleskop, Nejbohatší člověk na světě, Vesmírný teleskop Jamese Webba, Opičí neštovice, Ukrajina online, Jak ušetřit na energiích, Rusko, Ukrajina, Vladimir Putin, Volodymyr Zelenskyj, Cena benzinu, MS fotbal 2022, Українське Радіо & Подкаст, Volební průzkumy, Koronavirus, Film, Prezidentské volby 2023, Statistika nehod, Můj rozhlas, Vinohradská 12, Petra Kvitová, Počasí, Miloš Zeman, Andrej Babiš, Zprávy z domova, Inflace, Zprávy ze světa, MS hokej 2023

Doporučujeme