Metnar nečekaně navštívil české vojáky v Mali

3 měsíce starý 16

Ministr obrany Lubomír Metnar Foto: Petr Horník, Právo

Metnar nečekaně navštívil české vojáky v Mali

Francouzská ministryně obrany Florence Parlyová, Metnar a estonský ministr obrany Kalle Laanet do Mali podle agentury AFP přiletěli již ve středu. Ministři podle francouzského prohlášení na místě oznámí plnou operační schopnost úkolového seskupení Takuba, které se má podílet na výcviku maliských vojáků v boji s džihádisty, setkají se s malijskými představiteli a navštíví vojáky v terénu.

„Stabilita v oblasti Sahelu je pro Evropu velmi důležitá. Proto jsme součástí mezinárodních sil v Mali a naši vojáci zde odvádějí skvělou práci. V loňském roce jsme veleli jednotkám celé výcvikové mise EU a v roce 2022 bychom chtěli znovu,” uvedl k cestě Metnar.

Stabilita v oblasti Sahelu je pro Evropu velmi důležitá. Proto jsme součástí mezinárodních sil v Mali a naši vojáci zde odvádějí skvělou práci. V loňském roce jsme veleli jednotkám celé výcvikové mise EU a v roce 2022 bychom chtěli znovu. https://t.co/fwRT7j996h

— Lubomír Metnar (@metnarl) April 1, 2021

Kromě Čechů, Francouzů a Estonců se operace účastní i švédští a italští vojáci. Podle AFP Paříž spoléhá na to, že bude v rámci mise s těmito partnery sdílet břemeno boje proti džihádistům spojeným s teroristickými organizacemi Al-Káida a Islámský stát.

V Mali Česko působí jak v rámci mise OSN MINUSMA, tak ve výcvikové mise EUTM, ve které má česká armáda nyní asi osm desítek vojáků. Podílejí se na ochraně velitelství i výcvikového střediska Koulikoro. Misi EUTM velela česká armáda od loňského června do letošního ledna.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Zdroj