Mexická prokuratura nechala zatknout bývalého generálního prokurátora Jesúse Murilla Karama. Ten podle agentury Reuters čelí obvinění, že bránil spravedlivému vyšetření případu zmizení 43 studentů z roku 2014.

Mexico city 2:15 20. srpna 2022

Murillo působil jako generální prokurátor v letech 2012 až 2015 | Zdroj: Reuters

Murillo působil jako generální prokurátor v letech 2012 až 2015 a vedl tehdy vyšetřování, které mělo osvětlit případ zmizení studentů. Podle zahraničních expertů ale bylo poznamenáno četnými chybami a nezákonnými postupy. Panuje podezření, že během vyšetřování docházelo například i k mučení svědků, uvedla agentura DPA.

Při akci vedoucí k zatčení narkobarona Quintera se v Mexiku zřítil vrtulník, zemřelo 14 lidí

Číst článek

Policie zatkla Murilla den poté, co vysoce postavený mexický činitel zabývající se lidskými právy Alejandro Encinas nazval zmizení studentů státním zločinem kvůli údajnému zapojení úřadů. Encinas také prohlásil, že úředníci z předchozí prezidentské administrativy incident zametli pod koberec.

Současný prezident Andrés Manuel López Obrador při nástupu do funkce v roce 2018 sliboval, že případ zmizení studentů osvětlí.

Studenti pedagogické školy zmizeli 26. září 2014 při protestní akci ve městě Iguala v jihomexickém státě Guerrero. Panuje podezření, že policie vydala studenty gangu Guerreros Unidos, který je povraždil.

Média spekulují i o podílu armády na zmizení studentů. Okolnosti případu jsou dlouhodobě nejasné.

ČTK

Nejčtenější

Nejnovější články

  1. Mexická policie zatkla prokurátora, který je podezřelý z bránění spravedlivému vyšetření zmizení 43 lidí

  2. Mladí hokejisté v semifinále na Kanadu nestačili a prohráli 2:5. Na mistrovství světa si zahrají o bronz

  3. Visegrád nejsou jen summity premiérů. Je to kulturní a historická soudržnost, věří v platformu Vášáryová

  4. Při střelbě ve švédském nákupním centru zemřel jeden člověk. Podezřelý byl podle policie zadržen

  5. Jsem proti válce. Vládě jsem přitakávala svým mlčením, říká z exilu dcera ruského senátora

  6. Jak na řidičskou zkoušku s tělesným hendikepem? Auto ovládá hlas a joystick, příprava stojí miliony

Aktuální témata

Komunální volby 2022, Senátní volby 2022, Webbův teleskop, Nejbohatší člověk na světě, Vesmírný teleskop Jamese Webba, Opičí neštovice, Ukrajina online, Jak ušetřit na energiích, Rusko, Ukrajina, Vladimir Putin, Volodymyr Zelenskyj, Cena benzinu, MS fotbal 2022, Українське Радіо & Подкаст, Volební průzkumy, Koronavirus, Film, Prezidentské volby 2023, Statistika nehod, Můj rozhlas, Vinohradská 12, Petra Kvitová, Počasí, Miloš Zeman, Andrej Babiš, Zprávy z domova, Inflace, Zprávy ze světa, MS hokej 2023

Doporučujeme