Mezi domy v Raspenavě pobíhal vlk

1 měsíc starý 16

„Nebyla jsem si jistá. A když zvíře proběhlo kolem našeho domu, tak jsem si řekla, že ho z druhého okna natočím, abych to mohla poslat rodině a zeptat se jich, jestli špatně koukám, nebo opravdu vidím vlka,“ popsala Právu Pavlíková.

Záběry, které natočila, se dostaly i k rukám ochránců přírody z Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK), kteří na místo vyjeli a podle zanechaných stop pak potvrdili, že se skutečně jednalo o vlka.

Podle AOPK vlk na videu nevykazoval žádné známky nestandardního chování a fakt, že pobíhal v zástavbě rodinných domů, se dá podle ochránců přírody vysvětlit. „Všechno ukazuje na to, že se jednalo o zvíře, které se snažilo přejít hustě zastavěné údolí řeky Smědé. Od Bílého Potoka až po Frýdlant je však jen velmi málo míst, která to umožňují,“ uvedla mluvčí AOPK Karolína Šůlová.

Ochránci přírody na místě zjistili, že vlk pravděpodobně přišel ze severovýchodu přes louky a pastviny, odkud není zástavba jasně vidět. „První místo bez plotů byla stará cesta, která jej navedla přes železniční trať a kolem novostavby rodinného domu, odkud bylo video natočeno. Řeku pak vlk nejspíš překonal přes mostek a pokračoval na jih, tam byly také nalezeny odpovídající stopy,“ objasnila mluvčí AOPK.

„V blízkém okolí jeho pohybu jsou pastviny s koňmi a několik volných chovů slepic, žádný útok však zaznamenán nebyl,“ dodala.

Hledal si cestu

Podle Jiřího Huška, ředitele libereckého regionálního pracoviště AOPK, si vlk v zastavěné krajině prostě hledal svoji cestu, což je součást přirozeného chování zvířete. „Naše krajina je přeťatá hustou sítí silnic, dálnic a staveb, takže vlk mnohdy ani nemá jinou možnost při překonávání těchto bariér než se vydat blíže k lidským obydlím. Koneckonců, několikrát jsem přímo v centru Liberce viděl přeběhnout srnky, o víkendu se zase v médiích objevila zpráva o praseti divokém v centru Plzně,“ vysvětlil Hušek.

Obyvatele Raspenavy zvíře nijak nevyděsilo. Jeho hledání cesty zaznamenala pravděpodobně jen Ivana Pavlíková. „Když člověk zjistí, že to byl opravdu vlk, tak z toho samozřejmě dobrý pocit nemá, ale spíše než obavy to ve mně vzbudilo respekt. Věřím tomu, že za bílého dne by vlk vůči pohybujícím se lidem nic neudělal, aspoň v to doufám,“ uvedla Ivana Pavlíková.

Zdroj