Mezi oběťmi úterního teroristického útoku v Izraeli jsou dva Ukrajinci

4 měsíce starý 24

Dva ukrajinští pracovníci ve věku 23 a 32 let podle policie seděli před obchodem s potravinami v Bnei Braku, když terorista zahájil palbu. Policie jméno Ukrajinců nesdělila a neuvedla, jak dlouho byli v Izraeli. Další tři zabití byli 32letý policista, který byl arabský Izraelec a podlehl zraněním po přestřelce s teroristou, a dva otcové od rodin, kterým bylo 29 a 36 let.

Útočníkem byl podle bezpečnostních složek 26letý Palestinec z Jaabadu u Džanínu, který byl na místě zastřelen.

Od minulého týdne je to třetí útok, během nich zahynulo 11 lidí. „Izrael je konfrontován s vražednou vlnou arabského teroru,“ řekl izraelský premiér Naftali Bennett. Vůdce izraelské opozice Benjamin Netanjahu na Twitteru napsal, že je Izrael „na vrcholu nebezpečné vlny terorismu, jakou jsme léta neviděli“. Vyzval k rozhodné akci, „aby se občanům Izraele vrátil klid a bezpečnost“.

Izraelské bezpečnostní složky jsou kvůli situaci ve stavu zvýšené pohotovosti a připravují se na vlnu násilností s blížícím se muslimským postním měsícem ramadánem.

Palestinci oslavují

Po úterním útoku v Bnei Braku vypukly na Západním břehu Jordánu a v pásmu Gazy a také v Libanonu oslavy. Mluvčí islamistického Hamásu, který vládne v pásmu Gazy, označil útok za „přirozenou reakci na zločiny izraelských okupačních sil“.

Označili to za rychlou reakci na „summit hanby v Negevské poušti”, jak pojmenovali setkání se zástupci Spojených arabských emirátů, Bahrajnu, Maroka a Egypta, které Izrael uspořádal v úterý. Palestinci byli přitom vyzváni, aby se k jednání připojili.

Zdroj