Poslední kapitola „předpovídá“ válku na Ukrajině
Gospodinov v rozhovoru pro Mezinárodní Bookerovu cenu uvedl, že podnětem k napsání románu Time Shelter byl rostoucí populismus ve světě a také brexit.
„Pocházím ze systému, který za komunismu prodával ‚světlou budoucnost'. Nyní se sázky posunuly a populisté prodávají ‚světlou minulost'. Na vlastní kůži vím, že oba tyto šeky nejsou ničím podložené. A proto jsem chtěl vyprávět tento příběh o ‚referendech o minulosti', která se pořádají v každé evropské zemi,“ vysvětlil.
Po loňské ruské agresi vůči sousední Ukrajině dostaly jeho románové obavy ještě pochmurnější reálné obrysy. „Poslední kapitola románu popisuje, jak minulost ožívá: vojáci a tanky shromážděné k rekonstrukci začátku druhé světové války nečekaně vtrhnou na území sousední země,“ upozorňuje Gospodinov. Román přitom vydal už v roce 2020.
Východoevropská tradice, k níž patří i Kundera
Podle poroty je Gospodinův román součástí východoevropské tradice, k níž patří mimo jiných také Milan Kundera. I on se zaobírá nebezpečím selektivní paměti, dědictvím traumatu a toho, jak se nostalgie může stát pro společnost stejně tak útěchou jako rakovinou.
Mistrně napsaný i přeložený román upevňuje pozici Georgije Gospodinova jako jednoho z nepostradatelných spisovatelů současnosti a významného hlasu světové literatury, soudí Mezinárodní Bookerova cena. Překladu se ujala Angela Rodelová, která žije v Bulharsku, jejím manželem je tamní básník a literární kritik Ivan Hristov.
Gospodinov je jedním z nejpřekládanějších bulharských autorů. Román Time Shelter získal také italskou cenu Strega. V češtině od Gospodinova naposledy vyšel v roce 2018 v Nakladatelství Lidových novin román Fyzika smutku.
Ve finále Mezinárodní Bookerovy ceny mu konkurovalo pět próz z Mexika, Koreje, Pobřeží slonoviny, z francouzského zámořského regionu Guadeloupe a poprvé v historii cen také z Katalánska.