Michaláková definitivně prohrála letitý spor o děti, norské úřady podle Evropského soudu nepochybily

5 měsíce starý 25

Eva Michaláková u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku prohrála spor o své odebrané děti. Soud došel jednomyslně k názoru, že norská justice a tamní úřady při svém postupu nijak nechybily a neporušily mezinárodní konvence. Norský soud měl navíc dostatečně zdůvodnit, proč Michaláková nesmí syny vídat. Barnevernet obě děti odebral kvůli podezření ze zneužívání.

Štrasburk 10:37 20. ledna 2022

Eva Michaláková | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Závažnost celého případu dokládá i to, že štrasburský soud rozsudek skutečně vynesl. Konečného verdiktu se totiž dočká jen malý zlomek všech stížností, které k soudu putují.

Děti z rodin nebereme bezdůvodně, říká zástupkyně norského sociálního úřadu Barnevernet

Číst článek

Zhruba 90 procent z nich se nedostane ani do fáze, kdy soud žádá vyjádření po žalované vládě, což se v kauze Michaláková stalo v září 2019. I pak mohl soud stížnost odmítnout. To se ale nestalo.

Děti norská sociální služba známá pod názvem Barnevernet odebrala rodině Michalákových v květnu 2011. Staršímu synovi Denisovi bylo tehdy šest let, mladší David ještě neoslavil třetí narozeniny. Důvod? Podle učitelek ve školce, kterou oba synové navštěvovali, mohly být děti zneužívané. Chlapci proto okamžitě putovali k přechodné pěstounce.

Proti rodičům byla tehdy podána trestní oznámení. Jak ale vyplývá z rozsudku hodonínského okresního soudu, který se případem Michalákových později také zabýval, oznámení policie odložila. „Žádné trestní stíhání proti matce ani proti otci nebylo zahájeno, věc se nedostala ani ke státnímu zástupci,“ píše se ve zhruba rok starém rozsudku.

Zvykli si

Přestože se podezření alespoň dle norské policie nepotvrdilo, Eva Michaláková své syny zpět nedostala. Barnevernet poté umístění chlapců u pěstounů obhajoval tím, že si v náhradní rodině zvykli. Vůbec neposuzoval, zda je matka schopná se o syny řádně starat.

Úřady od počátku umožnily matce jen minimální kontakt se syny – maximálně dvě hodiny dvakrát do roka. Setkání se navíc postupně začala omezovat s tím, že má na děti negativní vliv. Staršího syna viděla Eva Michaláková naposledy v roce 2014, mladšího pak v roce 2015.

V září 2015 norské úřady zamítly návrat bratrů do péče matky a Evu Michalákovou zbavily rodičovské zodpovědnosti za obě děti. Otci ji ponechaly. Matce také odebraly právo na styk či jiný druh kontaktu se synem Denisem. Tehdy také posvětily Davidovi adopci pěstouny. Na začátku prosince roku 2016 byla Michaláková pravomocným rozhodnutím norského soudu definitivně zbavena rodičovských práv k oběma dětem. Davidovu adopci ale nakonec zamítly.

Tereza Čemusová

Zdroj