Michálek ostře k Nacherovi: Lež není trestným činem, jinak byste byli všichni zavření

3 měsíce starý 104

„Možná ti není příjemné někoho ‚nahlašovat‘, uvědom si ale, že lži ve veřejném prostoru jsou nebezpečné. Na dezinformace upozorni standardním způsobem na dané sociální síti, trestné činy neváhej nahlásit Policii ČR,“ radí vládní web Braňme Česko, který „bojuje proti ruským lžím“.

„Projekt Braňme Česko je špatný. Máme zákony, které platí, a lze podle nich postihovat. Nahlašování je eufemismus pro práskačství. Způsobí to pravý opak. Kdo bude kontrolovat a určovat, co je dezinformace? Měl by to být přece soud,“ kritizoval Nacher. Někteří členové opozice varují, že by tento vládní projekt mohl být zneužit pro cenzurování „nepohodlných názorů“.

Michálek však považuje za správné, aby vláda lidi nabádala k upozorňování na prokremelské trolly. „Je to zodpovědnost každého z nás, že nešíříme blbosti na sociálních sítích. Je to zodpovědnost i státu, abychom tady budovali takové prostředí,“ řekl.

Opozice nesouhlasí ani s plánem vlády nachystat zákon, na jehož základě bude možné vypínat proruské weby. Podle Nachera vláda svými aktivitami, místo toho, aby konkretizovala a zpřísňovala již existující trestné činy, obchází zákony.

Nacher: Případy se většinou odloží

„Když je něco lež, dezinformace nebo dokonce poplašná zpráva, tak je potřeba to stíhat. Pojďme v tomto ohledu i školit orgány v trestném řízení. V současnosti se tím nezabývají. Jsou tu prokazatelné lži a většinou se to odloží,“ prohlásil Nacher.

Michálek Nachera v reakci na to opravil, že lež jako taková – na rozdíl od šíření poplašné zprávy, zpochybňování genocidy či podněcování k nenávisti skupiny osob na základě jejich etnicity – není trestným činem. „Kdyby to tak bylo, už byste všichni byli zavření,“ rýpnul si do hnutí ANO. Redakci CNN Prima NEWS po vysílání Partie řekl konkrétní příklad, kdy podle něj člen hnutí ANO bezpochyby lhal. Šéf pirátských poslanců zmínil výroky Andreje Babiše z letošního září, kdy byl ještě premiérem. „Chaty a chalupy migrantům? Nikdy!“ napsal šéf hnutí ANO na Facebook asi dva týdny před sněmovními volbami.

V superdebatě na CNN Prima NEWS pak svůj výrok vysvětlil následovně: „Piráti chtějí sdílet všechno. Mapovat byty, zdanit přebytečné metry a pak vám tam nastěhovat nejlíp nějakého migranta. Pan Bartoš je hlavní vítač. Chtěl muslimskou Evropu.“

Zdroj