Michalik oznámil, že nechce být ministrem. „Mé podnikání ale bylo legální,“ řekl

5 měsíce starý 29

Kandidát Pirátů a Starostů na ministra průmyslu a obchodu Věslav Michalik ohlásil, že se o post ve vedení resortu nebude ucházet. V médiích se totiž objevily informace o údajném střetu zájmů okolo jeho někdejšího podnikání se solárními elektrárnami. Podle Michalika bylo jeho podnikání na Kypru legální, nechce ale aby situace působila jako v případě premiéra Andreje Babiše, uvedl na svolané tiskové konferenci.

Michalik ve středu avizoval, že hodlá rozptýlit pochybnosti okolo svého byznysu. A to především v souvislosti s celkem zhruba stomilionovou půjčkou, kterou před několika lety jeho firmě poskytl anonymní subjekt se sídlem na Kypru, který, jak Michalik později potvrdil, patří jeho ženě. Říct také měl, jakým způsobem se hodlá vyvarovat případnému střetu zájmů, který s jeho podnikáním souvisí. Michalik totiž investoval v letech 2007 a 2008 mimo jiné i do dvou rozsáhlých fotovoltaických parků.

Michalik uvedl, že jeho rodina měla společnost na Kypru od roku 2002, její činnost ukončila v roce 2017. „Nedělo se tam nic nelegálního,“ uvedl. Potenciální střet zájmů kvůli třetinovému podílu ve fondu, který vlastní solární elektrárny, by se podle něj dal vyřešit prodejem elektráren. „Dospěl jsem k závěru, že je pro mě důležitější STAN. Vláda by neměla začínat s tím, že je přirovnávána k tomu, že je to stejné jako předtím," řekl Michalik.

O podezřelých Michalikových aktivitách psal deník Echo24 už na konci října. K možnému střetu zájmů se vyjadřoval už před několika týdny v rozhovoru s redakcí. Tehdy ho odmítal s tím, že podíly ve firmách už nevlastní přímo, nýbrž skrz zmiňovaný fond. Později ale potenciální střet zájmů přiznal.

Starosta Michalik je pro hnutí STAN důležitou osobou, patřil totiž i do tříčlenného povolebního vyjednávacího týmu, který pro koalici s Piráty pomohl vyjednat celkem 7 vládních resortů. Odpovědi ohledně jeho podnikání po něm chtěli jak předseda STAN Vít Rakušan, tak šéf Pirátů Ivan Bartoš.


Zdroj