Microsoft odhaluje úplně nový revoluční AI čip

2 týdny starý 14

Na konferenci Microsoft Ignite, generální ředitel společnosti Microsoft Satya Nadella představil procesor Azure Cobalt. Na této prestižní vývojářské konferenci, Ignite, Microsoft ve středu odhalil dlouho očekávaný specializovaný čip pro cloudové služby Azure. Čip byl pojmenován jako Azure Maia 100 s tím, že jeho hlavním účelem je vykonávat úkoly spojené s umělou inteligencí.

Jak uvedla společnost, čip Maia 100 je prvním z řady akcelerátorů Maia pro AI. S počtem 105 miliard tranzistorů je tento čip s 5nanometrovou technologií jedním z největších vyráběných čipů vůbec, zdůraznil Microsoft.

Mikroprocesor Azure Cobalt 100

Kromě toho společnost představila svůj první vlastní mikroprocesor pro cloudové výpočty, Azure Cobalt 100. Tento procesor, podobně jako Maia, je prvním v plánované řadě mikroprocesorů. Využívá architekturu ARM od společnosti ARM Holdings, kterou licencují mnohé další společnosti včetně Nvidie a Apple.

Microsoft uvádí, že Cobalt 100 je 64bitový procesor se 128 výpočetními jádry na jednom čipu. To ale není všechno, mikroprocesor navíc nabízí 40% snížení spotřeby energie ve srovnání s jinými ARM čipy, které Azure dosud používal. Společnost také uvedla, že tento procesor již pohání programy jako Microsoft Teams a Azure SQL.

Azure Cobalt

Obrázek 1 – Microsoft CEO, Satya Nadella, představuje Azure Cobalt

Technologický pokrok: Maia 100 a Cobalt 100

Výše uvedené dva čipy, Maia 100 a Cobalt 100, jsou podle Microsoftu, vybavené sítěmi o rychlosti 200 gigabitů za sekundu a mohou zpracovávat až 12,5 gigabytů dat za sekundu.

Vstupem Microsoftu do oblasti vlastních AI a cloudových čipů se společnost zařazuje mezi přední cloudové poskytovatele, kteří vyvíjejí a používají své vlastní specializované čipy. Jedná se tak o klíčový moment v průmyslu, díky němuž se Microsoft stává posledním z trojice největších cloudových poskytovatelů – společně s Googlem a Amazonem – kteří podobný krok učinili již dříve.

Google a jeho TPU

Google byl průkopníkem v tomto trendu v roce 2016, kdy představil Tensor Processing Unit (TPU). TPU jsou specializované čipy navržené především pro úlohy související s umělou inteligencí, jako jsou hluboké neuronové sítě. Tato technologie umožňuje společnosti vyvíjet a implementovat AI a strojové učení na mnohem vyšší úrovni efektivity a rychlosti, což je klíčové pro služby jako jsou vyhledávání, rozpoznávání řeči a překlady.

Amazon a jeho řada čipů

Amazon následoval Google s několika typy vlastních čipů, včetně Gravitonu, Trainia a Inferentia. Graviton je zaměřen na všeobecné cloudové výpočty a je známý svou energetickou efektivitou. Trainium a Inferentia jsou specializované čipy pro strojové učení, které Amazon používá pro zlepšení výkonu a efektivity svých AI služeb.

maia-100

Obrázek 2 – Maia 100

Rozšíření Azure AI Studio na Ignite 2023

Když už jsme u velkých korporací, Microsoft na konferenci dále zdůraznil své partnerství s Nvidií a AMD v oblasti čipů pro Azure. Microsoft tak plnáje přidat nejnovější GPU čip Nvidie, H200 „Hopper“, a také konkurenční GPU od AMD, MI300 v následujícím roce.

Čipy společnosti Microsoft budou nejenom podporovat aplikace jako GitHub Copilot, ale také budou použity na provoz generativní AI od startupu OpenAI, do kterého Microsoft investoval kolem 10 miliard dolarů za účelem získání exkluzivních práv na programy jako ChatGPT a GPT-4.

Integrace Copilota do Azure

Jak Microsoft, tak OpenAI se snaží současně přilákat podniky k používání generativní AI. Nadella minulý měsíc informoval Wall Street o významném růstu v oblasti generativní AI. Počet placených uživatelů softwaru GitHub Copilot vzrostl ve třetím čtvrtletí o 40 % oproti předchozímu čtvrtletí.

Na své konferenci Ignite Microsoft ohlásil významný krok vpřed v integraci svého Copilota do cloudové platformy Azure. Během akce byla představena veřejná beta verze nového nástroje, nazvaného Copilot pro Azure. Tento inovativní nástroj je navržen tak, aby poskytoval systémovým správcům pokročilého „AI společníka“, který vám bude poskytovat podrobné náhledy a informace související s tím, co děláte. 

Databáze Oracle integrovaná do služeb Microsoftu

V závěru bylo oznámeno, že Microsoft nyní bude nabízet databázové programy Oracle běžící přímo na Oracle hardwaru v cloudovém regionu US East Azure. Microsoft se tak stává prvním a jediným cloudovým poskytovatelem, který má v nabídce databázi Oracle provozovanou na dedikované infrastruktuře Oracle. Díky tomu by se měla zvýšit výkonnost

Pro ty, kteří se setkávají s Oracle poprvé, je důležité vědět, že Oracle nabízí databázový software široce využívaný ve světě podnikových aplikací. Databáze Oracle jsou ceněny pro svou robustnost, vysoký výkon a sofistikované funkce správy dat. Díky nasazení na specializovaném hardwaru Oracle, který Microsoft využívá pro své databázové služby, lze očekávat zvýšenou optimalizaci a výkonnost.

Shrnutí

  • Maia 100 – AI Akcelerace: Microsoft představil AI čip Maia 100 s 105 miliardami tranzistorů a datovým přenosem 12,5 GB/s, což jej řadí mezi největší 5nm čipy.
  • Cobalt 100 – Efektivita v Cloudových Výpočtech: Cloudový procesor Azure Cobalt 100, založený na ARM architektuře, nabízí 40% úsporu energie a obsahuje 128 výpočetních jader.
  • Partnerství s OpenAI: Microsoft zdůrazňuje partnerství s Nvidií a AMD a podporuje aplikace jako GitHub Copilot a generativní AI od OpenAI, do kterého investoval 11 miliard dolarů.
  • Rozšíření Služeb: Microsoft rozšiřuje Copilota do Azure a nabízí Oracle databáze běžící na Oracle hardwaru, což je unikátní v cloudovém prostředí.

Článek Microsoft odhaluje úplně nový revoluční AI čip se nejdříve objevil na Ainovinky.cz.

Zdroj