Postavte tu zeď. S tímto sloganem vyzývajícím ke stavbě opevnění na hranici USA a Mexika vyhrál Donald Trump volby v roce 2016. O čtyři roky později už exprezident se stejně ostrou rétorikou vůči migrantům neobstál. Hlasy mu sebral Joe Biden.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Primárky jsou trénink, Biden ani Trump se netrhnul. Čtyři faktory, které ukázalo superúterý
Ten se před volbami v roce 2020 naopak k migrantům choval přívětivě. Slíbil, že zvrátí tvrdá Trumpova opatření a především zastaví stavbu zdi. Místo toho, aby jako Trump příval migrantů brzdil, začal je Biden naopak do země zvát.
„Mohli bychom si dovolit vzít v mžiku další dva miliony. Představa, že 330milionová země nemůže přijmout lidi, kteří jsou v zoufalé nouzi a oprávněně prchají před útlakem, je naprosto bizarní,“ řekl dnešní prezident na jedné z akcí v roce 2019.
Jenže během Bidenova prezidentského mandátu se společenská nálada znovu změnila. Od jeho nástupu do úřadu přišly k jižní hranici USA minimálně tři miliony migrantů. Zvláště po loňském květnu, kdy vypršela migrační opatření spojená s covidem, se počty přicházejících migrantů začaly násobit.
Prudká změna nálady
Navzdory svým předvolebním slibům tak začal Biden migrační pravidla sám utahovat. Současná situace na hranicích mu ale láme politický vaz. Z migrace je totiž jedno z nejkřiklavějších volebních témat.
V nedávném průzkumu CNN získal Bidenův přístup k imigraci nejnižší hodnocení – pouze 30 procent Američanů vyjádřilo souhlas s tím, jak řeší otázku hranic.
„To vedlo Bidena k tomu, že výrazně změnil způsob, jakým o situaci na hranicích hovoří, a odklonil se od liberálnějších postojů k imigraci, které zastával jako uchazeč o prezidentský úřad. Vrátil se k centrističtějším názorům, které zastával jako senátor a viceprezident,“ hodnotí CNN.
Biden i Trump dobře vědí, že téma migrace může volby rozhodnout. Oba proto minulý týden hranici USA a Mexika navštívili. Trump se objevil v texaském městě Eagle Pass, Biden vyrazil do Brownsville.
Že se mění názor Američanů na otázku migrace, dokazují i další průzkumy. Když totiž vládl Trump, podpora zdi byla kolem 30 procent. A to zřejmě proto, že Trump téma mexické zdi příliš zpolitizoval a spojil se svou osobou, napsal list Washington Post.
Jenže během Bidenovy vlády se Američané stali vůči migrantům paradoxně skeptičtější. S existencí zdi a jejím rozšiřováním o další ploty a bariéry se ztotožňuje většina občanů USA.
Méně než polovina Američanů je přitom přesvědčena o tom, že by silnější zeď zlepšila situaci na hranicích. Migranti totiž k ilegálnímu vstupu do USA využívají i mělké přechody přes hraniční řeku Rio Grande. Navíc jsou v oblasti hranic tunely, které využívají pašeráci.
VIDEO: Výsledky úterních primárek v USA