Migrace z Iráku do Litvy je problém celé EU, tvrdí šéf unijní diplomacie

1 měsíc starý 12

Šéf unijní diplomacie Josep Borrell Foto: Profimedia.cz

Migrace z Iráku do Litvy je problém celé EU, tvrdí šéf unijní diplomacie

Litva v poslední době upozorňuje na narůstající počet migrantů, kteří se na její území dostávají z Běloruska. Podle agentury AP zadržela letos již 3027 běženců.

„Není to problém pouze jednoho členského státu, ale celé Evropské unie. Počítáme s podporou Iráku,“ napsal Borrell po rozhovoru s iráckým ministrem zahraničí na Twitteru.

Po Husajnovi unijní diplomat požadoval vysvětlení, jakým způsobem je k přepravě migrantů používáno letiště v hlavním iráckém městě Bagdádu. V rozhovoru pro španělský list El País Borrell vysvětlil, že migranti se dostávají letecky z Bagdádu do Minsku a posléze autobusem k litevské hranici, kterou poté nezákonně překonávají.

Bělorusko podle něj nechává migranty do sousední Litvy proudit, aby se pomstilo za sankce, které proti němu od loňského roku uplatňuje Evropská unie. „Je to odpověď Běloruska na sankce (...) Migranti jsou bohužel opět používáni jako zbraň,“ řekl Borrell.

K poskytnutí pomoci Litvě s posílením kontroly na jejích hranicích vyzvala členské státy evropská komisařka pro vnitřní záležitosti Ylva Johanssonová.

podpis
Zdroj