Miliardy na úsporný tarif vezme vláda z dividendy ČEZ. Vše tím ale nepokryje

5 měsíce starý 107

„Předpokládáme, že balíček bude financován ze státního rozpočtu primárně prostřednictvím vyšších příjmů z dividendy společnosti ČEZ vyplacené letos a v příštím roce,“ uvedl mluvčí rezortu financí Tomáš Weiss.

Z dividendy za minulý rok má být letos na boj s vysokými cenami energií vyčleněno zhruba 16,5 miliardy korun, přičemž firma navrhuje vyplatit na akcii 44 korun. Ministerstvo financí, které státní podíl drží, by tak získalo 23,7 miliardy. Požaduje však o čtyři koruny na akcii více. V případě, že uspěje, výnos dosáhne 25,8 miliardy. Rozhodnout má dnešní valná hromada ČEZ.

„Využití dividendy ČEZ právě na pomoc lidem s vysokými cenami energií považuji za jediné logické a správné řešení. Prostředky využijeme i k dodatečnému financování sociální pomoci potřebným,“ řekl před týdnem šéf státní pokladny Zbyněk Stanjura (ODS).

I možný vyšší výnos z dividendy by však pokryl pouze menší část balíčku. Kde Stanjura vezme zbývajících 40 až 50 miliard korun, zatím není jasné. Pravděpodobně se promítnou do upraveného schodku letošního státního rozpočtu, který podle aktuálního odhadu ministra nepřevýší 330 miliard korun. V únoru schválený deficit měl dosáhnout 280 miliard. Se schodky těsně pod třemi stovkami miliard předběžně počítá ministerstvo i v letech 2024 a 2025.

Někteří analytici míní, že stát by měl po ČEZ požadovat více. „Jednou z možností, jak občanům zlevnit energie a nezadlužovat se, je omezení investic a dalších projektů ČEZ. Díky takto vytvořeným úsporám a také díky právě vysokým cenám elektřiny by mohla firma vyplácet vskutku vysokou dividendu,“ míní hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Proč rostou ceny energií? Podívejte se na video

Video se připravuje ...

Proč stále rostou ceny energií?

Pokud by dividenda byla oproti státem požadovaným 48 korunám na akcii například dvojnásobná, vláda by rázem získala přes pět desítek miliard. „Jenže stát není s to vymoci si na ČEZ vyšší dividendu. Ta, kterou ministerstvo navrhuje, experty překvapila. Je citelně nižší, než by mohla být. Někteří měli za to, že se může blížit až 60 korunám na akcii,“ dodal Kovanda.  

Požadovaných 48 korun na akcii nebude mít podle analytika Komerční banky Bohumila Trampoty na cenu akcií ČEZ žádný vliv. „Optimisticky jsem čekal podstatně vyšší protinávrh, který by pomohl řešit současnou složitou situaci. Přitom řešení je velmi jednoduché – navrhnout si svou dividendu a silou sedmdesáti procent si ji prosadit,“ uvedl Trampota.

Čistý zisk skupiny ČEZ loni dosáhl 9,9 miliardy korun, meziročně o 81 procenta více. Po očištění o mimořádné vlivy naopak klesl meziročně o tři procenta na 22,3 miliardy korun.

Pomoc domácnostem s vysokými cenami energií se má v průměru pohybovat mezi 11 až 15 tisíci korun podle toho, zda lidé topí elektřinou, nebo plynem. Opatření bude automatické, stát poskytne peníze přímo distribučním firmám, a ty je promítnou do fakturace.  

Pomoc firmám a domácnostem s vysokými cenami energií (v miliardách korun)

Úsporný tarif pro domácnosti 27
Podpora domácností s centrálním vytápěním 10
Podpora domácností s vlastními kotelnami 4
Poplatek za OZE, který uhradí vláda 23
Kompenzace emisních povolenek firmám 2
Celkem 66

Pramen Vláda ČR

Zdroj