Desítky milionů lidí v čínských aglomeracích trápí vedra, která kromě narušení venkovních prací působí i zdravotní problémy, napsala agentura Reuters. Ve středu v 9.30 našeho času bylo v zemi v platnosti 90 rudých, tedy nejvyšších, výstrah - nejvíce v povodí řeky Čchang-ťiang, kde se nachází i například Šanghaj nebo Nanking.

Šanghaj 16:20 13. července 2022

Muž s rouškou na ulici v Šanghaji | Foto: Aly Song | Zdroj: Reuters

Především města jižně od řeky Čchang-ťiang, která se vine 2000 kilometrů ze střední Číny do Východočínského moře, zasáhla nejen rekordní vedra, ale i rekordní srážky.

Letošní červen byl v Česku pátý nejteplejší od roku 1775. Průměrná teplota dosáhla 18,6 stupně

Číst článek

„Léto v Nankingu nikdy nebylo teplejší než v těchto posledních letech,“ říká 77letý senior, který žije v devítimilionovém městě nedaleko Šanghaje.

Šanghaj ve středu vyhlásila druhou rudou výstrahu před horkem ve čtyřech dnech. Teploty překračují 40 stupňů Celsia, což je v tomto 25milionovém městě velmi vzácné, píše Reuters. Úřady nařídily omezení či úplně přerušení venkovních prací a aktivit.

Jeden z nádražních techniků v provincii Che-nan ve východní Číně řekl státní televizi, že při údržbě klimatizací na střeše vlakového vagonu zažil teplotu 79 stupňů Celsia. „Je to jak v parním hrnci,“ popsal.

Vedra trápí i zdravotníky, kteří v Šanghaji provádějí plošné testování na covid-19, jelikož musejí při práci nosit ochranné obleky.

ČTK

Nejčtenější

Nejnovější články

  1. Maďarsko vyhlásilo stav energetické nouze. Zahrnuje zákaz vývozu zdrojů i zrušení cenového stropu energií

  2. Běloruská novinářka dostala osmiletý trest za velezradu. Dříve natáčela protesty proti Lukašenkovi

  3. Ruské plynové kohouty se takřka zavřely. Je to katastrofa, nebo konec vydírání?

  4. Milionová čínská města dusí vedra. Teploty přesahují 40 stupňů Celsia, úřady omezují venkovní práce

  5. Krejčíková končí v Budapešti v 1. kole. Ve dvou setech nestačila na Číňanku Wang Si-jü

  6. ,Kino bylo svátek, teď nám ho vzali.‘ Ruská kina nepromítají Marvel, diváci ale domácí tvorbu nechtějí

Aktuální témata

JWST, Vesmírný teleskop Jamese Webba, Perseidy, Komunální volby 2022, Senátní volby 2022, Ukrajina online, Jak ušetřit na energiích, Barrandovský most, Rusko, Ukrajina, Vladimir Putin, Volodymyr Zelenskyj, Cena benzinu, MS fotbal 2022, Українське Радіо & Подкаст, Volební kalkulačka, Volební průzkumy, Koronavirus, Film, Prezidentské volby 2023, Statistika nehod, Můj rozhlas, Vinohradská 12, Petra Kvitová, Počasí, Miloš Zeman, Andrej Babiš, Zprávy z domova, Inflace, Zprávy ze světa, Válečné ztráty, MS hokej 2023

Doporučujeme