Miliony stříkaček a jehel z Bulharska nedorazí. Stát objednávku kvůli dlouhé dodací době zrušil

1 měsíc starý 13

Hlavní zásilka očkovacího materiálu do České republiky nedorazí. Ministerstvo zdravotnictví zrušilo objednávku na 12 milionů stříkaček a stejný počet jehel z Bulharska, zjistil to Radiožurnál. Lékařům musí vystačit materiál zajišťovaný nemocnicemi a pohotovostní zásoby Správy státních hmotných rezerv.

Praha 6:00 28. dubna 2021

Vzorky uskladněných zdravotnických pomůcek, Správa státních hmotných rezerv | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Za materiál poptávaný přes společné smlouvy Evropské unie měl český stát zaplatit odhadem 19 milionů korun. Nákup v lednu schválila vláda. Jehly a stříkačky k aplikaci vakcín proti koronaviru měla dodat bulharská firma Farkol AD se sídlem v Burgasu.

Pět dní po předchozí skupině. ‚Od středy se k očkování budou moct registrovat i lidé nad 55 let,‘ řekl Babiš

Číst článek

„Můžeme potvrdit, že plánovaná dodávka jehel a stříkaček do České republiky kvůli dlouhé dodací lhůtě ze strany dodavatele nedorazí,“ uvedla pro Radiožurnál mluvčí ministerstva zdravotnictví Jana Schillerová s tím, že materiál by měl několikaměsíční zpoždění. Část z dodávky přitom resort očekával už teď v dubnu.

„Momentálně ministerstvo zdravotnictví eviduje dostatečnou zásobu tohoto zdravotnického materiálu,“ zdůvodnila Schillerová, proč resort nechce na jehly a stříkačky čekat a objednávku raději zrušil.

Stříkačky ve skladech

Lékaři se v příštích měsících budou muset spolehnout na objednávky nemocnic, které spotřební materiál nakupují běžně, ne však v takto velkých množstvích, a také pohotovostní zásoby Správy státních hmotných rezerv.

Bolestivější aplikace i riziko zánětu. Miliony stříkaček z Číny nebudou podle lékařů k očkování vhodné

Číst článek

Ta se do nákupů očkovacího materiálu zapojila už v prosinci, protože ji vláda zaúkolovala sháněním jehel a stříkaček do zálohy.

Dohromady správa nakoupila 11 milionů stříkaček a stejný počet jehel pro aplikaci očkování. Většinu už výrobci dodali. Materiál ve skladech vystačí k naočkování minimálně 5,5 milionu lidí, všechny vakcíny kromě té od firmy Johnson & Johnson se totiž očkují nadvakrát.

Stovky tisíc kusů očkovacího materiálů už správa hmotných rezerv expedovala do vybraných krajů. Zájem měli třeba na Vysočině, v Karlovarském kraji nebo třeba v Praze.

Oproti tomu nikdo dosud nevyužil zásoby materiálu na ředění vakcín. Osm set tisíc kusů jehel a stříkaček k tomuto účelu nakoupila správa hmotných rezerv, dalších 1,8 milionu stříkaček s pevnou jehlou pro ředění vakcín získalo ministerstvo zdravotnictví přes Evropskou unii. Dodal je čínský výrobce Wuxi Yushou Medical Appliances a za jejich expresní dopravu stát připlatil zhruba tři miliony korun.

Matěj Skalický

Zdroj