Miloš Zeman chtěl být nezapomenutelný, ale bude jen opovrhovaný

4 měsíce starý 42

Už jen necelý rok se bude povýšeně smát partička nedotknutelných z Pražského hradu. Parta podivných osob budila nedůvěru hned od doby, kdy je Zeman začal instalovat do funkcí. Kupící se kauzy vygradovaly omilostněním odsouzeného Baláka, jednoho z partičky nedotknutelných.

Zeman jasně ukázal, že jsme si všichni rovni, ale někteří jsou si rovnější. Krátkozraké zneužití prezidentské milosti vyvolává jednoduchou otázku. Proč to Zeman udělal? Jistě to nebude jen kvůli tomu, že je mu Balák sympatický. Další otázkou, která z postupu Zemana vyplynula, je – nejel v tom Balák náhodou s někým dalším, výše postaveným? A proto obdržel milost?

Dále čtěte

(Týdeník FORUM)

Nový Týdeník FORUM: Strašlivé číslo 86 a reportáž ze Lvova, kde „chce každý bojovat s Rusem“

číst článek »

Zemanovi, který chtěl být poslední rok ve funkci ještě neviditelnější než dosud, muselo být jasné, co tento krok vyvolá. Přesto Baláka zbavil trestu. Musel? Další otázka. Slíbil někdo Balákovi případnou milost, když se vše provalí? Samé otázky.

Na Zemana evidentně bude nutné dávat velký pozor až do konce. Balák není zdaleka jedinou osobou, která na Hradě a v Kanceláři prezidenta republiky nemá co dělat. Zeman kryje na Hradě mnohem více lidí. Tak například samotný vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář. Nemá nutnou bezpečnostní prověrku, tajné služby mu ji opakovaně odmítly udělit. Kromě toho je vyšetřovaný kvůli dotačnímu podvodu a objevuje se v dalších kauzách.

Ruská spojka Martin Nejedlý. I toho si Zeman na Hradě drží. Pán, který má na obalu telefonu Putina, pán, který byl delší dobu v Rusku, a nikdo neví proč, pán, jehož byznys před lety zachránili Rusové.

Jiří Ovčáček. Nekompetentní mluvčí, který zveřejňuje podivný mix žalmů, sdělení papeže, nadávek a ublížených nářků. Normální prezident by si nenechal ve funkci ani tohoto. A to se Zemanovi líbí. Chtěl by být nezapomenutelný. Jenže to už se mu nepovede. Každým svým krokem si zajišťuje, že bude navždy opovrhovaný.

Zemanův krok má také další rozměr, a to pro detektivy, kteří případně pracovali na Mynářovi nebo Nejedlém. Je totiž jasné, že kdyby soud odsoudil kteréhokoli z těch dvou, do vězení by stejně nešli, protože by je jejich šéf osvobodil. To musí být pro vyšetřovatele depresivní a extrémně demotivující.

Zdroj